İzmir’de güzel şeyler oluyor – 1

İlkokulda sınav oluyoruz; test sorusu “us” ne demek ? Allah Allah diyorum, bu kelimede nereden çıktı ? İlk kez duyuyorum.  Hemen öğretmenimiz Aysel Hn’ın yanına koşuyorum. Yaşıyorsa kulakları çınlasın, -Öğretmenim ben bu kelimeyi bilmiyorum. Aklın var kızım senin yaparsın diyor. Tamam, evreka diyorum, şimşekler çakarak yerime gidiyorum. Hemen akıl şıkkını işaretliyorum.

Evet gelelim bunun konu ile ne ilgisi var kısmına, çünkü size “Çocukus” u yani çocuk aklına hitap eden bir yeri anlatacağım da ondan. Kim demiş İzmir’de bir şey olmuyor diye. Bal gibi oluyor efendim. İdealist ve girişimci kadınlar tabii hem de yaratıcılar pek güzel şeyler düşünüyorlar çocuklarımız için.

İzmir birkaç ay önce “Çocukus” ile tanıştı. Onlar kendilerini” Hareket Odaklı Aktivite Merkezi” olarak tanımlıyorlar. Hani bu “ Bizim zamanımızda sokaktan içeri girmezdik” diye başlayan cümleler var ya işte o cümleler ilham vermiş kendilerine. Öyle bir alan yaratmışlar ki çocuklar hem hareket ediyor, hem de birlikte özgürce oyun oynuyorlar. Seksek, yakan top, mendil kapmaca, çember çevirme, birdirbir gibi oyunlarla çocukların gelişimini destekliyorlar. Profesyonel bir kadroları var. En ince detaylar düşünülmüş. Aşağıda kafe kısmında siz keyifli keyifli içeceğinizi yudumlayıp, derginizi karıştırırken çocuğunuz üst katta ilgili atölyede aktivitesini tamamlıyor. Hani bazen mekanı görmeden anlamak kolay olmaz ya, gerçekten gidip bir keşif etmeniz ay nasıl güzel düşünülmüş demeniz lazım.

Geleneksel oyunlar yanında farklı etkinliklerde mevcut. On beş gün tatilde atölye başlıkları şöyleydi ; Aldım verdim ben seni yendim, tableti at oyna gel, hopla zıpla dans et, bir kutu kahkaha, farklı baktım kendim yaptım, hepimiz çocukus . Hepimiz çocukus atölyesine ailecek katılarak çocuğunuzla geleneksel oyunları oynamanın keyfine varabilirsiniz. “Hayat oyunla başlar” diyen; kurucular Meltem Altınel ve Seren Akıncı tüm takım arkadaşlarını oyun kurucu olarak tanımlıyorlar.

15 ay – 4 yaş arası için oyun grupları mevcut. Hatta gelişim testleri ile bu grupları destekliyorlar.

Kitap okumak için kuytu bir köşe yaratmışlar. Miniğinizi yanınıza alıp, uzanıp okumanızı yapabilirsiniz.    Kutu oyunlarını da keşif edebilirsiniz.  ( Bildiğimiz büyük kuru oyunları dışında, minicik kutularda yolda size eşlik edebilecek ve İzmir’de sadece burada satılan manyetik oyunlar.  )

Pazar günleri kapalılar. Özellikle küçük yaş grubu için alternatifler arayanlar 3-4 yaş grubuna hitap eden aktiviteleri takip edebilirler. Oyun terapisi ( ki çok cezbedici bir oyun odası mevcut) gibi birebir desteğe ihtiyaç duyduğunuzda da kendilerine başvurabilirsiniz.

Çocuğunuzla katılabileceğiniz geleneksel aktiviteler dışında “ Hikaye Anlatıcılığı” gibi sizin çocuğunuzla evde yapacağınız paylaşımlarda uygulamayı kolaylaştıracak atölyeleri de mevcut.

Alternatif doğum günleri için mekan arayışında olanlar içinde yardımcı oluyorlar. Hatta atölyeler ile doğum günlerini zenginleştirdikleri için çocukların çok farklı deneyimler yaşamalarına sebep oluyorlar.

Siz iyisi mi sosyal medyadan kendilerini takip ederek, irtibatta kalın. Pişman olmayacaksınız.

This entry was posted in Genel, Yurt İçi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir