36 saatte Eskişehir (Bölüm 3)

2. gün harika bir yerel rehberimiz var. İzmir’de bir etkinlik sırasında tanıdığım Sevgili Mustafa, sosyal medya paylaşımlarından Eskişehir’de olduğumu görerek 2. gün bize eşlik edebileceğini belirtiyor. Tam da en sevdiğim şey olarak (yerel bir rehber) önce kahvaltı ile başlıyoruz. London Kafe’de, gençlerin rağbet ettiği bir mekana götürüyor bizi. Daha sonra Sazova Bilim Kültür Sanat Parkı’na gitmek üzere yola çıkıyoruz ama Anadolu Üniversitesi’nin önünden geçerken, orayı da bir ziyaret edebiliriz diye düşünüyoruz. Ne de olsa meşhur bir üniversite, hep duymuşluğumuz.

Yerel rehberimiz Mustafa ile Kısa bir kampüs turu sonrası ver elini Sazova Parkı. Sazova Parkı çok büyük. 15 tatil olduğu için kalabalık ama baharda eminim çok daha güzel oluyordur. Yani şu aralar tam mevsimi.

Hayvanat Bahçesi henüz açılmamış, oraya uzaktan bakıyoruz. Eti Sualtı Parkı ilk durağımız. Daha önce ziyaret ettiklerimize göre daha küçük ama yeterli donanıma sahip bir yer. Hatta 15 tatil nedeniyle atölye çalışmaları mevcuttu ama Beray katılmak istemedi (Atölyeler için önceden telefon ile kayıt yaptırmanız gerekiyor).

Sabancı Uzay Evi

Oradan hemen yan binada olan Bilim Deney Merkezi’ne gidiyoruz. “Gelecek Eskişehir’den geçecek” mottosu ile kurulmuş olan merkezde farklı deneyler ile buluşuyorsunuz. Ses, basınç, yeryüzü deneyleri gibi. Park içinde Beray’ın en çok hoşlandığı bölüm oldu. Büyükler bile çok keyif alıyor, deneyleri siz de mutlaka yapın. Hemen yanında bulunan Sabancı Uzay Evi kara delik ve uzay ile ilgili filmleri izlemek için yatan koltuklarda ilgili saatlerde bulunmanız gerekiyor. Yürüye yürüye uzakta görünen şatoya doğru yol alıyoruz parkta. Şato fotoğraflarda göründüğü kadar ihtişamlı. Eskiden giriş ücretsizmiş. Artık en alt katta ücretsiz dolanıp, bakınıyorsunuz ama yukarıya çıkmak için saatli, masallı ve etkinlikli turlara katılmanız bekleniyor. Beray’a 2 etkinlik için bilet alıyoruz ama o birine katılmak istiyor. Biraz daha küçük çocuklara göre buluyor anlatımı ve dekoru. Şato, Galata Kulesi ve Antalya’da bulunan Yivli Minare’nin izlerini taşıyor. Parkın içinde yapay göletler, küçük parklar mevcut. Bir de Korsan Gemisi var.

Sazova Parkı Korsan Gemisi

Ondan ayrı bir ücret alınmasını tuhaf bularak gemiyi geziyoruz. Açıkçası girmesek de olurmuş diyoruz. Normalde parkta ring seferi yapan ve ziyaretçileri taşıyan bir tren var ama istenildiği kadar yoğun olmadığı için sanırım çalışmıyor. Tabanvay ile 40.000 m2’nin pek çok kısmını dolaşmış oluyoruz. Öğlen yemeği yemeden bir bakıyoruz saat beş olmuş. Yeniden bir şeyler atıştırma vakti gelmiş. Mustafa bizi Vişnelik’te Yusuf Eli restorana döner yemeye götürüyor. Ama nasıl bir döner. Aslında yatık döner. Parmaklarımızı yiyerek çıkıyoruz. Oralara yolunuzu düşürün derim. Mustafa sağ olsun oldukça misafirperver hem anlatıyor, hem de bizi gezdiriyor. Yemeğin üzerine manzarası ile sizi büyüleyecek bir yere götüreceğim diyor ve bizi Odunpazarı üzerinde yer alan Şelale’ye çıkarıyor.

Eskişehir Şelale Park

Tam gün batımına yetişiyoruz. Tepede karlar erimemiş, hava oldukça soğuk ama akşam manzara bir başka. Çay ve saleplerden sonra üzerimize bir yorgunluk çöküyor. Otele dönüş vakti diyoruz. Mustafa’ya tüm gün bize eşlik ettiği ve verdiği bilgiler için teşekkür edip en kısa zamanda buluşmak üzere ayrılıyoruz.

Teşekkürler Mustafa!

Yorumlar

Hakkımda

Ankara doğumlu bir İzmir’li. Çocukluğu İstanbul’da geçti. Gevreğe “simit” deyişi hep bu nedenden. Büyüdükçe, yeni yerler keşfettikçe yaşadığımız yerin sadece “dünya” olduğuna kanaat getirdi. Ve dünyada görmesi gereken pek çok yer olduğuna inandı.

Son Haberler

Takip Et