60297 Adımda Viyana / Bölüm 2

Evet nerede kalmıştık ? Bölüm 2 Viyana’da Ulaşım ile başlıyor ;

Elbette 5 hatlı metrosu, tramvayları ve otobüsleri ile oldukça hızlı ve kolay bir ulaşım var. İstasyonlarda olan makinalardan istediğiniz gün ve saate göre indirimli biletler alabilirsiniz. Biletleri bir kez aktive ettikten sonra tekrar tekrar basıyor olmanıza gerek yok. CAT isminde direkt alandan şehir içi merkeze kadar giden hızlı tren, havaalanından tercih edilebilir.

Biz ilk gün alana geç inince Viyana Kart (pek çok müzede vb. indirim sağlıyor) alacağımız turizm bürosu kapanmıştı. O nedenle in-bin olmasın diye taksiyi tercih ettik. Ve ertesi gün bir metro istasyonundan sadece ulaşım için geçerli kartımızı aldık. Bir de farklı girişlerde indirim özelliği olan Viyana Kart var ki, onu turizm bürolarından alabiliyorsunuz. Biz büroya gidene kadar akşamüstü olmuştu, o nedenle sadece ulaşım kartı ile idare ettik.

Bisiklet muhteşem bir yöntem. Kiralama noktaları yolların üzerinde ve park alanları her yerde (Müze girişlerinde vb.) mevcut. O yüzden bisiklet ile de şehir gezilebilir. Bisiklet yolları ve ışıkları şehri sarmış durumda.

Ring Tram (Tramvay) tarihi yerlere ve müzelere kolaylıklar ulaşmanızı sağlıyor. Kulaklıklarla bilgilendirmeleri de dinleyebiliyorsunuz. Her 30 dk. da bir Schwedenplatz’dan kalkıyor.

Nereleri  Gezdik :

Balonlarla iyi ki doğdun, tarihi mekanda tarihi an, Karlkirsche
Balonlarla iyi ki doğdun, tarihi mekanda tarihi an, Karlskirsche

Viyana’da gezilecek ve görülecek yer sürüsüne bereket. Kısa zamanda çok şeyi sığdırmak için ve Aybars’a sürpriz olması için yerel sitelerden POLAWALK isminde poloroid makine ile çekim yaptığımız ve şehrin eski surlarının izi üzerine inşa edilmiş Rigstrasse Bulvarını yürüyerek keşif edeceğimiz bir tur ile Viyana’ya merhaba dedik. Gelin görün ki 1 Mayıs nedeniyle yürüyüş vardı ve bulvarın bir kısmı kapatılmıştı. Ama rehberimiz Gilbert arka yollardan aynı turu yapmamızı sağladı. Ortalık biraz kalabalıktı tek fark o.  Polawalk ve neden var olduğu ile ilgili detay bilgileri, etkinliğin kurucularından ve bizim rehberimiz olan Gilbert ile yaptığım röportajı okuyarak edinebilirsiniz. ( Kusura bakmayın şimdilik ingilizce ama yakında Türkçesini de okuyabileceksiniz)  Gilbert sağolsun doğum günü için balon ve pasta organizasyonunu unutmamıştı. Normalde bu poloroid çekimine yönelik bir tur olduğu için ve Gilbert tarih anlatabilecek ehliyete sahip olmadığı için biz kitapçıklar üzerinden dersimizi çalışıyor olduk. Peki nereleri keşif ettik;

Poloraid ve biz
Poloraid ve biz

Karlskirche ; VI. Charles, halkı vebadan kurtulursa bir kilise inşaa ettireceğine yemin ediyor. Ve kıtanın ünlü barok mimari eseri bu şekilde ortaya çıkıyor. Freskler çok görkemli.

State Opera ; Dünyaca ünlü opera binası, profesyonel bir rehber eşliğinde gezilere katılmak için saatleri kontrol etmelisiniz. Bir performans seyredebilmek için önceden harekete geçmek gerekiyor. 

Muhteşem Viyana Opera Binası
Muhteşem Viyana Opera Binası

Albertina Müzesi ; 65.000 çizim ve 1 milyon kadar eski orijinal baskı içeren zengin bir grafik müzesi. Hemen altında film müzesi de var.

Burggarten ; Kışlık Hofburg Sarayı’nın bahçesi. Savaş zamanı özel bir bölüm olarak bahçe kimliği ile yeralan alan.

Hofburg (Imperial Palace) ; İmparatorluk Sarayı, bahçesinden çıkmak istemeyeceksiniz.

Hofburg Sarayı geçiş bağlantısı
Hofburg Sarayı geçiş bağlantısı

Heldenplatz ; Hofburg Sarayı önünde halk için ayrılan kısım, müzelere bağlantı yolu olarak kullanılabilir. Kahramanlar Meydanı olarak çevrilebiliyor. Ses getiren, büyük etkinlikler için kullanılıyor.

Volksgarten ; Yine Hofburg Sarayı’nın bahçesi, halka açık, anlamı halkbahçesi demek. Sponsorluk ile fidan bağışlayabiliyorsunuz. Gülleri görünce benim de bir gül bahçem olmalı diyor insan. Alın kitabınızı atın kendinizi sandalyelerin üzerine.

Parlemento Binası ; 1 Mayıs nedeniyle önünde yoğun gösteriler vardı. Parlemento binası evlere şenlik. Antik Yunan demokrasilerine gönderme olarak tasarlanmış. 2. Dünya Savaşı’nda ağır hasar görse de tüm heybeti ile sizi karşılıyor ve sonrasında orijinal haline dönüşmüş. Almanca ya da İngilizce turlar ücretli.  

Parlemonto Binasında Detay !
Parlemonto Binasında Detay !

Molkersteig ; 1861 yılına kadar surların geçtiği noktaymış. Film karesinden fırlamış gibi şirin bir köşe. Kenarda restoranlar mola için ideal.

Votivkirche; Bu kilisenin planları 1854 yılında bir yarışmanın sonucunda oluşturulmuş. 75 proje içinden proje seçilmiş. 2. Dünya savaşında oldukça zarar gören kilise renove edilmiş. 

Ve en son Polawalk ofiste kahve molası vererek, geziyi değerlendirip, fotoğraflarımıza baktık. Bu gezi bizim için bir oryantasyon niteliğindeydi. Daha sonrasında nerelere gitmek isteriz, nerelerden geçerizi değerlendirmiş olduk. Grupta Hong Kong’dan bir dergi grubu muhabirleri ve fotomodeli bir de Finlandiya’lı bir çift vardı. Geziyi poloroid makinasızda yapabiliryorsunuz. (Katılım ücreti daha düşük oluyor)

Polowalk ofiste, Aybars'a iyi ki doğdun derken ...
Polowalk ofiste, Aybars’a iyi ki doğdun derken …

Gezimizi bol fotoğraf ile tamamlıyoruz. Poloroid 8’er tane çekiniyorsunuz (Ki eski tip makine olduğu için farklı tekniklerle çekimde uğraş veriyoruz). Hem yeni kişiler, hem de ünlü bulvar; Ringstrasse’yi tanımış oluyoruz.

Normalde gezi 10’da başlayıp 12’de bitiyor ama biz yürüyüş ve Hong Kong Grubu’nun ekstra çekimleri nedeniyle bitiremiyoruz. Sonrasında 15.00’da meşhur şinitzelci Figlmüller’de rezervasyonumuz olduğu için. Gilbert’in tarifi ile 20 dk. yürüyerek gideceğimiz noktaya ulaşıyoruz. Giderken Ankeruhr’a denk geliyoruz. Anker sigorta binasının geçiş noktasında yer alan bu ihtişamlı saatte yer alan 12 tarihi figür, saatle birlikte yer değiştiriyorlar. Üzerindeki mozaikler, işçilik kendisine hayran hayran baktırıyor. İkide yer değiştirecek figürler için saat ikiyi bekliyoruz.  Sonrası malum yemek molası.  Onu buradan okuyabilirsiniz. Bu arada saat 18.00’da Hello Dolly müzikaline biletimiz var. O da Volkstheater ‘da . Aaa yolumuzun üstü hemen üzerimizi değişir gideriz diye düşünüyoruz. 17.35 gibi tiyatronun önünde oluyoruz. Bu arada aylar öncesinden Viyana’da devlete ait bir kurumda oyun seyredecek olmanın dayanılmaz hafifliği ile çok heyecanlıyız. Evet heyecanlıyız ve yaşadığımız olayla daha da bir heyecan yapıyoruz. Gittiğimizde kimsenin olmaması ilginç geliyor. Gişede de kimse yok, içeri iki kişi giriyor ve onlara soralım diyoruz. Aaa bir de ne görelim, burası devlet tiyatrosuymuş, devlet opera ve balesi farklıymış Volksopera varmış orası burası değilmiş. Hemen kendimizi dışarı atıyoruz ve bir taksi bulmamız lazım diyoruz.  Viyana’da biletlerinizi bu adresten öncesinde rezervasyon yapıp, culturall ‘a on-line ödeyerek (satışa çıktığında onay mailleri e çekim yapıldığına dair bilgi geliyor) satın alabilirsiniz. Ucu ucuna yetişiyoruz. Yerimiz en üst balkonda. Üç oskar ödüllü filmi de olan eseri Aybars Almanca olduğu için çok ilgi çekici bulmuyor. Canlı orkestra ve danslara bayılıyorum ben.

Hello Dolly Müzikali - Volksopera
Hello Dolly Müzikali – Volksopera

Oradan çıktığımızda saati erken buluyoruz. Sacher torte’yi Cuma akşamı höpletelim hem doğum günü kutlamamız devam eder diyoruz. Hem de Karlplatz civarı geziniriz diye düşünüyoruz. Düşünüyor ve uyguluyoruz.

Marka olunca herkes böyle kuyrukta bekliyor...
Marka olunca herkes böyle kuyrukta bekliyor…

Bölüm 3, ikinci günümüz  çok yakında sizlerle…

Yorumlar

Hakkımda

Ankara doğumlu bir İzmir’li. Çocukluğu İstanbul’da geçti. Gevreğe “simit” deyişi hep bu nedenden. Büyüdükçe, yeni yerler keşfettikçe yaşadığımız yerin sadece “dünya” olduğuna kanaat getirdi. Ve dünyada görmesi gereken pek çok yer olduğuna inandı.

Son Haberler

Takip Et