9 Eylül

İzmir ve çevresinde Atatürk’ün izlerini taşıyan mekanlar  

Doğmadığım ama doyduğum şehrimin,  Türkiye’nin batıya dönük yüzünün bugün doğum günü.

Kutlu olsun! Eşsiz, tek adam, çocuklarımızın dedesi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bağımsızlık mücadelesinin verildiği son nokta. Topraklarımızın her bir metrekaresinde tarihe tanıklık var ama düşmanların deniz döküldüğü ve Türk Ulusuna bağımsızlığını kazandırdığı için İzmir; biz bu şehrin hemşehrileri için çok özel. Bu özel günde istedim ki İzmir’de Ata’mızın izlerini taşıyan mekanları sizlerle paylaşayım. Beray’ın çok küçükken dediği gibi; – anne keşke Atatürk dedem yaşasaydı da, beni parka götürseydi ve salıncakta sallasaydı. Özellikle çocukların tarihi yaşayarak öğrenebilecekleri keyifli bir gezi ile keşfiniz bol olsun.

Atatürk Müzesi: Kordon’da bulunan bu köşkü Türk ordusu Karargah olarak kullanmış. Atatürk 12 Şubat 1923’te İzmir İktisat Kongresi için geldiği bu evde ilke kez konaklamış.Uzunca bir süre restorasyon için kapalı kalan müze geçtiğimiz yıl ziyaretçilere yeniden açıldı. Girişte bulunan tarihsel anlatımlar Atatürk’ün hayatını ve Türkiye’nin geçirdiği dönemleri anlatmaktadır.

Adres: Atatürk cad. No :24 Alsancak – İzmir  Tel : 0 232 464 80 85

Latife Hanım Köşkü Anı Evi: Karşıyaka’da bulunan köşk, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Annesi Zübeyde Hanım’ın ömrünün son günlerini geçirdiği ve vefat ettiği yerdir. Restore edilmiş olan köşkte eşyaların bir kısmı bağışlanmış, bir kısmı satın alınmıştır. İçinde Atatürk’ün, Zübeyde Hanım’ın ve Latife Hanım’ın balmumu heykelleri bulunmaktadır. Köşkün bahçesinde kahve molası verebilirsiniz. Başınızı kaldırdığınızda yanıbaşınızda yükselen selvilerin Atatürk ve Latife Hanım için dikildiği söylenmektedir.

Adres: Latife Hanım Caddesi No: 32 Karşıyaka İzmir, Tel:0232 381 4311

Uşakizade Köşkü: Uşakizade Ailesi’nin yazlık evi olarak inşa edilmiş köşk İzmir Özel Türk Koleji kurucusu Bahattin Tatiş tarafınan 1951 yılında Latife Hanım’dan kiralanmış. Atatürk İzmir’in kurtuluşunun altıncı günü, 14 Eylül 1922’de gelmiştir. Burayı “Başkomutanlık Karargahı” olarak kullanmıştır. Latife Hanım ile Atatürk’ün nikahları bu köşkte kıyılmıştır. Köşk 2003 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden esaslı onarım ödülü almıştır. Köşke farklı tarihlerde 5 kez konuk olan Gazi Mustafa Kemal Paşa toplam 91 kez konaklamıştır.

Adres: Mithatpaşa cad. No: 687-689 Köprü – İzmir Tel: 0232 244 05 00 (210-140)

Mahfel Konağı: Urla merkezde şimdilerde restoran olan konak Kurtuluş Savaşı’na kadar ev olarak kullanılmıştır. Sahibi olan Rum üzüm tüccarı ülkeyi terkedince ordu mahfeli olarak kullanılmaya başlanmış. 1926 yılından itibaren şehir kulübü olan konak, iki kez Atatürk’ü ağırlamıştır. Osmanlıca “toplantı yeri” anlamına gelen mahfel yenilenen menüleri ile misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir.    

Adres: Demirciler sok. No :23 Urla -İZMİR Tel : 0 232 754 28 85                                

Parc Ceromonie:  22 dönüm yemyeşil bir bahçe içerisinde yer alan mekan 1900’lü yılların başında inşa edilmiş. Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’e destek veren aileler arasında yer alan Yemişçi Ailesi’nin çiftliğinin bulunduğu yerde bahçesi içerisinde farklı mekanlar ile misafirlere hizmet veriyor. Rivayete göre bahçe içerisinde yer alan kameriyede Atatürk kahvesini yudumlamış. Huzur ve mutluluk veren mekan yeni işletmecileri ile “ Kutlanacak çok şey var” mottosu ile sizleri bekliyor.

Adres:  144. Sk, No: 27/A, 35210 Güzelbahçe/İzmir Tel: 0232 278 6688

Yorumlar

Hakkımda

Ankara doğumlu bir İzmir’li. Çocukluğu İstanbul’da geçti. Gevreğe “simit” deyişi hep bu nedenden. Büyüdükçe, yeni yerler keşfettikçe yaşadığımız yerin sadece “dünya” olduğuna kanaat getirdi. Ve dünyada görmesi gereken pek çok yer olduğuna inandı.

Son Haberler

Takip Et