Bayram tatili için İzmir’de denize doyacağınız 5 yer

Bayram tatili için İzmir’de denize doyacağınız 5 yer;

Evet geldik bir uzun tatile daha. Bu bayram neredesin diyorlar, İzmir’deyim diyorum. Sanmayın kırıp kazığımı oturacağım. Tabii ki yine yollara düşerim. Yazın son günlerinde İzmir’e yakın berrak sularda yüzmenin tadını çıkarıp, yakınlığı ve bakirliği ile keşfedilmeyi bekleyen İzmir’e yakın yerleri sizle de paylaşayım istedim. Çok plaj var ama ben sizin için 5 tanesini seçtim. O halde ayaklarınızı çırptıkça beni hatırlayın ve Kelebekruhum sayesinde nereleri keşfettim, sağolsun var olsun deyin…

Demircili : İzmir’e oldukça yakın Urla kasabası içinden geçerek ulaşabileceğiniz bakir bir koy. Elbette farklı yoldan da gidilebilir. Bir tesis var güzel de zeytinyağlıları var. Dikkat soğuk deniz sevenler sadece güneşlenebilir. Ilıca plajı sıcaklığını aramayınız.

Altınköy: Demircili’nin yan koyu. Urla’nın cennet koylarından biri.  Burada da tesis mevcut. Sahil kum. Çocuklarla  oldukça rahat bir plaj. Daha kapalı bir koy. Site içinden geçip denize ulaşıyorsunuz. Burada plaj mı varmış, yanlış yoldayım hissine kapılırsanız bilin ki doğru yoldasınız.

Bodrum Koyu: Karaburun’da mavi bayraklı, tertemiz bir koy. Haftasonları elbette kalabalık. Gözlüklerimi takarım, dalışımı yaparım diyenler için ideal. Bu koyda sualtını gözlemlemek hoşunuza gidecek. İşletmeler mevcut. Taşlık bir deniz.

Bademli Koyu: Dikili bana yıllarca ters gelen ama gittiğim zaman neden buraya bu kadar geç geldim dediğim keşfedilmeyi bekleyen bir yer. Meşhur Kalem adası dışında( Orası çok ama çok pahalı) elbette huzur dolu, bakir koylar mevcut. İşte bunlardan biri; Bademli. Sakin kelimesi fazla kalabilir tanımlamak için. Berrak deniz, zeytin ağaçlarının kokusu ile birleşince sadece göze hitap etmiyor. Gidince temiz havayı içinize çekin ve tutarak şehre geri dönün.

Delikli Koy: Çeşme’de cıstak cıstak müziksiz, işletmesiz kimsenin ulaşamayacağı bir nokta yok mu  derseniz işte buyurun. Karadan ulaşım kendi aracınızla. Toplu taşıtlar geçmiyor. Şemsiyenizi ve sandalyelerinizi atın arabanızın arkasına,  biraz da atıştırmalıklar ile tüm gün kitabınızla baş başa kalın. Çakıl taşlı bu plaj, keşfedilmeye başlandı. O yüzden iyisimi siz Eylül’de kimseler yokken tasını çıkarın.

Yorumlar

Hakkımda

Ankara doğumlu bir İzmir’li. Çocukluğu İstanbul’da geçti. Gevreğe “simit” deyişi hep bu nedenden. Büyüdükçe, yeni yerler keşfettikçe yaşadığımız yerin sadece “dünya” olduğuna kanaat getirdi. Ve dünyada görmesi gereken pek çok yer olduğuna inandı.

Son Haberler

Takip Et