Düğünümüz Var A Dostlar!

Hııım şimdi diyorsunuz kim evleniyor. Söylemek istediğim düğün telaşı gibi bir şey. Hani böyle olur ya tatlı sevinçler. Heyecan yaparsınız, yakınlarınızla paylaşmak istersiniz. İşte öyle bir telaş.

Onunla ilk ben tanıştım. 2013’te soğuk bir kış günüydü. Gözlerinin içi parlayan harika bir sanatçı kitapçı dükkanımızı ziyarete gelmişti. Tabii ki çok naif ve duygusal oluşunu gözlemledim. Benim hassas ve duygusal kızımın ruhuna kesinlikle iyi gelecek bir öğretmen diye düşündüm. Bir de “ Ben yarışmalara karşıyım, her çocuk özgündür ve eserleri yaratıcıdır” dediği an, tamam dedim sizi arayacağız.

Aradık, buluştuk. Bir de tabii baktığı dört ayaklı çocukları, müziği, ikramları ile çocuklar için eşsiz bir ortam sunuyordu. İlk derste ben de bulundum, ne de olsa ısınma turuydu. Sonrasında zaten hiç aksatmadan devam ettik. Hala da ediyoruz. Peki kimdi anlattığım ? Ressam Azime Akbaş Yazıcı. Şiir kitapları da var. Aslında çokta mütevazi bir sanatçı kişilik. Biriciklerinizi gözünüz kapalı teslim edeceğiniz, çocuğunuzun bir yandan anne şevkati yaşarken bir yandan da sanat ile yoğuracak bir rol model.

Sergiler tabii ki açıyordu. Son 3 yıldır kendisi ile çalışan öğrencileri ile de karma sergiler açıyorlar. İsmini de “ Çocuk Elinden, Çocuk Eline” koydular. Hatta bu sergilerin hep bir destek tarafı da oldu. Azime Hanım’ın öğrencilerinin yaşları 4 ile 10 arası değişiyor. Beray ’da onla çalışmaya başlandığında 5 yaşındaydı. Bu sene sergide bunu düşünürken dalıp gitmişim. Nasıl da küçük geldi gözüme.

İlk sene Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği(ODER), ikinci sene Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı’na (KİT-VAK) bağışlayan minik ressamların bu sergisinden elde edilecek gelir de Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’na (TÜRGOK) bağışlanıyor.

İlk başlarda resimlerinin hepsi kendilerinde kalsın isteyen çocuklar. Şimdilerde bu sene kimin yararına diye sorar oldular.

Sergiye Katılan Tüm Öğrenciler ve Azime Akbaş Yazıcı
Sergiye Katılan Tüm Öğrenciler ve Azime Akbaş Yazıcı

Azime Hanım sergi açılışında da söyledi; “Güzel olan her şey bence bir amaca hizmet etmeli, içinde güzellikler barındırmalı. Güzellikler paylaşmalı ve çoğaltmalı. Ben çocuklarımla çoğalıyorum, onlarla mutluyum” . Ama biz de onlar çok mutluyuz. Açılışta öğrencileri temsilen konuşan Azra; öğretmenini hiç bırakmayacağını söyledi. Beray sergi çıkışında ben de bırakmayacağım diyor.

Bir arkadaşım sordu;” – A kızınızda yeteneği keşif ederek mi, başladınız çalışmaya ? Yok öyle bir şey. Azime Hn’ da diyor her çocuk yeteneklidir ve engin bir hayalgücüne sahiptir.  Sadece ilgilenin yeter. Bir de tabii anne-babanın enerjisi önemli. Biz üç senedir hiçbir hafta sonu vazgeçmeden Beray’ı Azime hn ile buluşturuyoruz.  Çok nadir gidememezlik durumu olursa Beray gerçekten üzülüyor. Diğer yandan belli bir yaşa kadar sakın dokunmayın, kendisi yapın diyor uzmanlar buna da saygım var. Ama biz bir hobi olarak başladık resim yapmaya. Hani böyle kafanızı dağıtmak için tutunacağınız bir dal olur ya. Kimisi spor yapar, kimisi müzik ile uğraşır. Biz de Beray’ın hayatında fark yaratan biri ile bu çalışmaya destek olmak istedik. Beklentimiz ressam olması değil elbette.

Beray'ın en sevdiği resimlerden biri, Begüm'ün resimlerinden
Beray’ın en sevdiği resimlerden biri, Begüm’ün resimlerinden

Beray dışında Azra Kansuk, Begüm Yüksel, Eda Tong, Ela Tong, Nehir Sevinç, Meriç Dirik, Berfin Nazlı ve Eftelya Aykın’ın tablolarından oluşan ‘Çocuk Elinden Çocuk Eline Sergisi’ 3 Nisan Cuma gününe kadar Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde ziyarete açık olacak. Belirttiğim gibi sergilenen tablolardan satın alanlar aynı zamanda Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’na (TÜRGOK) bağışta bulunmuş olacak. Türgök’ü hiç duymayanlar www.turgok.org ‘u inceleyebilirler.  Bir uğrayın bizim düğün telaşımıza ortak olun.

Beray'ın en sevdiği resimlerinden biri, ben kvırcık saçlı kadını Ayça Teyze'ye benzetiyorum :-)
Beray’ın en sevdiği resimlerinden biri, ben kvırcık saçlı kadını Ayça Teyze’ye benzetiyorum 🙂

Yorumlar

Hakkımda

Ankara doğumlu bir İzmir’li. Çocukluğu İstanbul’da geçti. Gevreğe “simit” deyişi hep bu nedenden. Büyüdükçe, yeni yerler keşfettikçe yaşadığımız yerin sadece “dünya” olduğuna kanaat getirdi. Ve dünyada görmesi gereken pek çok yer olduğuna inandı.

Son Haberler

Takip Et