Dünya Keşfedilmeyi Bekliyor, Hem de Koç Surfing( Couch Surfing) ile

Dünya Keşfedilmeyi bekliyor evet farklı yöntemler ile ama Türkiye’de durumlar belli. İnsanlar aylar öncesinde yapmışlar planlarını. Tatile çıkanlar var, son dakika planlayanlar var. Motivasyon düşük ama bir şekilde hayat akıyor. Aslında paylaşımlar açısından bakınca sükûnete, aklı selimliğe ve aklı başında paylaşımlara da ihtiyaç var. Elbette akışta planladıklarımız için önerilere.

İşte böyle bir paylaşım okuyacaksınız birazdan. Bir yerlere kaçmak istiyorsunuz, bütçeniz çok da yüksek değil. Özellikle konaklamaya minimum tutarı ayırmak istiyorsunuz. Alternatif konaklama yöntemine ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Nasıl olsa sabah çıkılıyor ve akşamın kaçı dönülüyor diye aklınızdan geçiriyorsunuz. Temiz bir yatak olsun, çarşaf akça-pakça olsun, bir de sıcak su işimi görür diyorsunuz belki de. Ki ben -biz-  genelde böyle deriz. Bir de toplu taşımaya yakın oldu mu, iş bitmiştir diye de geçiririm aklımdan. İşte tüm bunları içeren bir pansiyon olabilir, 2 yıldızlı bir yer olabilir. Hatta ev ortamında rahat ediyoruz, merkeze yakın bir daire kiralamak işimize de gelir diyebilirsiniz ki zaman zaman biz de bunu diyoruz. Ama artık farklı yöntemler var. Bunlardan biri de couch surfing (Koç sörfing de türkçesi). Ben eşim nedeniyle bu yöntemi henüz deneyemedim yurt dışı çıkışlarda ama çok memnun olup, bu yöntemi benimseyerek dünya seyahati yapan gezginler var. O yüzden bir bilene sormak istedim.

Bunlardan biri benim okumaktan ve takip etmekten keyif aldığım Çelebi Alper. Kendisi Evliya Çelebi misali her fırsatta yollarda. Bir yorum yazın hemen size yanıt veriyor. O kadar gezmenin içinde atlamıyor. Çok farklı noktalara gidiyor, keşfedilmeyen yerlere ayak basıyor. Ve en çok da couch surfing yöntemini kullanıyor. İşte onunla mini bir söyleşi gerçekleştirdim. Allah ayaklarına zeval vermesin diyorum. Çokça gezsin, çokça paylaşsın. Belki sizi de bu yöntem için yüreklendirmiş olur. Siz de yerel kişilerle tanışıp, sohbet muhabbet, rahat bir ortamda kalayım derseniz, bundan böyle bu yöntemi tercih edebilirsiniz, sürekli olmasa bile en azından deneyebilirsiniz.

Kendinizi tanıtır mısınız?

Şarköylüyüm ve İstanbul’da yaşıyorum. Öğretim görevlisiyim. Tüm tatillerimde seyahat ediyorum.

Geleneksel Moğal Kıyafetleri ile Karşılaşma
Geleneksel Moğal Kıyafetleri ile Karşılaşma

Ne zamandır blog yazıyorsunuz ve neden seyahat alanını seçtiniz?

Epeydir seyahat ediyorum. Yazmam konusunda dostlarımın teşvikiyle 4 yıldır blogumda maceralarımı yazıyorum.

Çok farklı deneyimleri harmanlıyorsunuz, bunlardan biri de couch surfing. Detaylandırabilir misiniz? Nedir tam olarak? Sistem nasıl işliyor?

Aktif üyesi olduğum ve tüm dünyadan gezginlerin karşılık beklemeden diğer gezginleri evlerinde konuk etmelerine yönelik konukseverlik ağı Couch Surfing sayesinde yerel insanların evlerinde kalıyorum. Hem yatak masrafım olmuyor, hem de gittiğim kentte ilk anda bir arkadaş edinmiş oluyorum.

Sisteme üye olup gideceğiniz yerden üyelere istek gönderiyorsunuz, isteyen kabul ediyor. Bana verilen yer ayrı bir oda, salonda çekyat ya da yerde bir şişme yatak olabiliyor. Ne bulursam artık .Evinizde kalanlar ve sizin evlerinde kaldığınız kişiler ayrıldıktan sonra olumlu, nötr veya olumsuz yorum yazar, o kişiyle neler yaşadığından, nasıl davrandığından bahseder. Olumsuz bir yorumu silmek mümkün değildir, böylece profilinde olumsuz yorum gördüğünüz kişiye yazmazsınız. Couch surfing bu yorumlar sayesinde oldukça güvenli.

Siz bu vesile ile nerelerde kaldınız? Türkiye’de durum nasıl? Size ne kadar zamandır konuklar geliyor?

Örneğin Baltık ülkeleri seyahatimde tamamen bu yöntemle 1 ay boyunca hiç kalacak yer parası ödemedim. Latin Amerika gezimde Arjantin, Uruguay ve Brezilya’da da evlerde misafir oldum. Güney Kore, Çin, birçok ülkede bu yöntemle konakladım. Ben de yıllardır konuk kabul ediyorum. Türkiye bu konuda en aktif ülkelerden biri.

Çelebi Alper Kuzey Kore'de
Çelebi Alper Kuzey Kore’de

Avantaj ve dezavantajları neler?

Bence üç önemli avantajı var. Bedava kalacak yer, ücretsiz konaklama, yabancı bir kentte ilk anda yerel arkadaş edinmek. Evde kalıp yerel yaşamı görmek, hayatın içine girmek. Otelde kalınca insan pek bir “turist” hissediyor. Dezavantaj diyebileceğimiz konu, ev sahibinizin yaşam temposuna saygı göstermeli, ertesi sabah erken kalkacaksa siz de eve gece geç saatte gelmemelisiniz örneğin. Bir de bazen çok pis evler olabiliyor, o zaman temizlik yapıyorum kendimi tutamayıp .

Sistem ile ilgili yüzünüzü güldüren ve somurtturan anı veya anılarınız var mı?

Estonya’da normalde 12 kişinin yaşadığı, herkese açık, belli bir anda evde kaç kişi olduğunu kimsenin bilmediği 3 katlı kocaman ahşap bir komün evinde kaldım. Çok ilginç insanlar gelip gitti, yemekler yapıldı, partiler verildi. Şahane özgür ve paylaşımcı insanlar tanıdım.

Eklemek istedikleriniz, Seyahat severlere tavsiyeler…Yurt dışına gitmekten, tursuz, bağımsız gezmekten korkmasınlar. Dünya keşfedilmeyi bekliyor ve her yerde iyi insanlar çoğunlukta. Yolunuz açık olsun.

 

 

Yorumlar

Hakkımda

Ankara doğumlu bir İzmir’li. Çocukluğu İstanbul’da geçti. Gevreğe “simit” deyişi hep bu nedenden. Büyüdükçe, yeni yerler keşfettikçe yaşadığımız yerin sadece “dünya” olduğuna kanaat getirdi. Ve dünyada görmesi gereken pek çok yer olduğuna inandı.

Son Haberler

Takip Et