Gelmedik mi, Geldik mi ?

Bu yazım 25 Şubat 2015’de www.kidolindo.com sitesinde yayınlanmıştır.

Keyifli okumalar ve uygulamalar çünkü hayata geçirebileceğiniz güzel fikirler var.

Çocukken yollar biter mi ? Bitmek bilmez. Sürekli sorarız yanımızdaki büyüklere; genelde o şanslı kişi annemizdir.

– Az mı kaldı anne ?
– Ne zaman geleceğiz anne ?
Küçükken ben de az İzmir – İstanbul yollarını aşındırmadım. E gidişlerin bir de dönüşleri olurdu tabii. Rahmetli anneannem ile dedem İstanbul’da Pendik’te yaşadıkları için araba ile uzun yolcuklarımız olurdu. Sıkıntıdan neler neler yapardım. En meşhuru da hala daha gülerek anımsadığımız meşhur şarkıdır. (Çadırımın üstüne tıp dedi damladı 🙂) Kendimi nasıl bir şarkıcı olarak hayal ediyorsam artık.
Bazı yaratıcı kişilikler bu tarz yolda sıkılmalara karşı dikkat dağıtıcı farklı taktikler ve oyunlar geliştirmişler..
İlk sırada klasik kutu oyunlarının seyahat versiyonları ilginizi çekebilir. D&R’ larda kasa yanında bulunan Uno’lar, Pictionary’ler belli bir yaş grubunu oyalamak için ideal.
Bir de yeni bulduğumuz minik kutular; adam asmaca, amiral battı gibi oyunların miniciği. Tam çantaya atmalık. Biz İzmir’de Çocukus’ta bulduk bunları.
Arabaların renklerine göre saymaca ; Yanınızdan geçen arabalardan siyahları siz, beyazları ya da başka bir rengi o seçer ve sayar. (Onun sevdiği bir renk olursa, daha istekli olabilir) Hem renkleri, hem rakamları pekiştirmiş olursunuz.
Bum Oyunu ; Herkes sıra ile saymaya başlar. 1-2-3-4-5 diyerek başlanır. 5 ve 5’in katlarında BUM denir. Diyemeyen yanlışlıkla rakamı söylen yanar.
Hayvan Tahmin Etmece : Bu oyun 2 farklı tarzda oynanabilir . İkinci tarif küçük yaş grubuna daha çok hitap edecektir. Bir hayvan tutulur. Örneğin K harfi ile başlayan bir hayvan tutulur. Ve diğerleri sesli olarak tahmin etmeye çalışır. Tahminde zorlananlar PES denir. (Bu arada K harfi ile başlayan o kadar çok hayvan var ki, aklınızda olsun.)
Yine hayvanlarla ilgili tahmin oyunu olarak; hayvanın hangi harf ile başladığı söylenmez. Ama ilgili hayvanın özellikleri sayılarak tahmin etmesi istenebilir. Örneğin ;
Karada yaşar, kuyruğu vardır, renk değiştirebilir gibi …
Bir kelimenin son harfi ile yeni bir kelime türetme : Örneğin ; Kalem dedi ilk başlayan diğeri M harfi ile Masa der, sonra A harfi ile Anne denebilir. İlerleyen yaşlar için özel isim ya da sadece ülke, şehir vb. versiyonlar olabilir. Biz şu sıralar Beroş ile özel isimleri oynuyoruz.
Kulaktan Kulağa : Özellikle arka koltuğu üçlediyseniz hiç kaçarı yok, pısır pısır başlayın hemen komik cümleler uydurmaya, bu eski ama klasik oyunda minikler çok gülüyorlar.
Hikaye Yaratmaca : Oyuna ilk başlayan bir cümle söyler, sonra sırası ile cümleler ile bağlantılı yeni cümleler eklenir. Örneğin ; ilk cümle : – Anneannemin çok tatlı bir kedisi vardı. 2. Kişi : – Adı; Minnoş’tu. 3. Kişi ; – Minnoş bir gün kayıp oldu. Aslında bu oyunda işin özü, uydur uydur ipe dizdir. Ayrıca bu oyun sadece çocuklar için değil, büyükler için de oldukça eğlenceli.
İşte bizim yolda vakit geçirmek için oynadığımız oyunlar. Stickerlar ve stickerlı kitaplar (Özellikle uçak yolculuklarında) boyama kitapları da ilgi çekiyor.
Ayrıca biliyorum ki özellikle anneler oldukça yaratıcı. Eminim siz de de oyunlar vardır. Haydi paylaşın bizimle. Yollardan kurtarın bizi, tam da seyahat öncesi.

 

Yorumlar

Hakkımda

Ankara doğumlu bir İzmir’li. Çocukluğu İstanbul’da geçti. Gevreğe “simit” deyişi hep bu nedenden. Büyüdükçe, yeni yerler keşfettikçe yaşadığımız yerin sadece “dünya” olduğuna kanaat getirdi. Ve dünyada görmesi gereken pek çok yer olduğuna inandı.

Son Haberler

Takip Et