İlle de Mozart Olsun mu ?

Müzikle yoğrulan ve müziğin evrenselliğini kendi kültürlerinin ritimleri ile harmanlayan 10 genci izledim cumartesi akşamı ve tabii hocaların hocası, perküsyon üstadı Hamdi Akatay’ı.

Onlar “biz” olmak isteyen, karşılaştıkları ayrımcılığa müzikle isyan ederken, yaşam tarzlarını, müzik ve kültürlerini küçümseyenlere konservatuar okuyarak, kurdukları Tepecik Filarmoni Orkestrası ile Mozart’ın senfonilerini Roman müziği ile yeniden yorumluyorlar.

Mozart’ın 16. Ve 25. Senfonilerini emin olun hiç böyle dinlemediniz. Konserde sırasıyla 25. senfoni ( Haydar Tatlıyay / Nihavent üvertür), 40. senfoni – Orhan Gencebay, Saraydan Kız Kaçırma – Trilok Gurtu – Figaro’nun Düğünü, 35. senfoni, Küçük bir gece müziği, 39. Senfoniyi dinledik.

Orkestra üyeleri ;

1.Keman –  Niyazi Emre Şenyaylar –  Oğuzhan Yeter  2.Keman –  Sedat Atlan –  Resul Kara   Viyola –  Nejdet Bürücüler  viyolonsel –  Osman Güngördü

viyolonsel- Emre Güngördü Tiz darbuka –  Hamdi Akatay  Tef –  Koray Celme Bendir –  Tolunay Şenyaylar  Hollo –  Burak Dunar  Klarnet –  Eren Mert İlbey  Klavye –  İbrahim Yeter

oluşuyordu. Tepecik Kültür Sanat  Eğitim Derneği’nin çatısı altında bir araya gelen gençleri çalıştırarak, onlardaki cevherin tüm sanatseverlerle paylaşılmasını sağlayan Hamdi Akatay gençlerle bir yıl kadar önce çalışmaya başlamış. İlk konserlerini verdiklerinde ayakta kalan ve izleyemeyen çok kişi olmuştu.  Hatta ben de gidemediğim için epeyce hayıflanmıştım.

 Bu kez onları izleyebildiğim için hem mutlu hem de düşünceliydim. Türlü türlü düşünceler geçti aklımdan. Şu an burada olmazsalar nerelerde olurlardı. ? Garip yerlerde istemedikleri işleri yapıyor olabilirlerdi. Konservatuara gidebilirler miydi? Ötekileştirdiğimiz Romen aileleri nasıl tepkiler verdi ? Kimler destek oldu, kimler köstek oldu ? Klasik müzik onlara neler hissettiriyor ? Aklımda yüzlerce soru varken emin olduğu tek konu vardı : mesleğini iyi işler ile harmanlayan bir hocanın öngörüsü ve elbette yine ilgili bir STK’nın desteği ile şehrin “Tenekeli Mahalle” denen semtinde yetenekleri gün yüzüne çıkartılarak hayatlarının akışının değiştiğine emindim.

Bir de Viyana’da konser verirken hayal ettim onları. Mozart severler onları dinlerken neler hissederler ? Eminim önümüzdeki günlerde farklı festivallerde bizi temsil ediyor olacaklar bizde başarı hikayelerini paylaşıyor olacağız, çünkü özünde hepsinin hikayesi o kadar değerli ki. Hepsi hayatın içinden ve gerçek.

Yolları açık olsun ve gönüllü olarak projeye destek veren Hamdi Hoca’nın pek çok sanatçımıza örnek olması dileğiyle.

TEPECİK KÜLTÜR SANAT VE EĞİTİM DERNEĞİ :

İzmir merkezli Tepecik Kültür Sanat Eğitim Derneği (TEKSED) olarak Tepecik’te yaşayan çocuk ve gençlerin suçtan ve madde bağımlılığından uzaklaşmasına destek olmak, bölgede müzik yoluyla özgüven oluşturmak, kente entegrasyonu artırmak, bir arada yaşamı desteklemek amaçlarıyla kurulmuştur. Kurucu üyelerimiz, Tepecik’te çalışan birkaç öğretmen ve Tepecik’te doğup ardından uluslararası bir üne ulaşarak ülkemizi değerli müzik organizasyonlarında başarıyla temsil eden Hamdi AKATAY’dır.

Derneğimiz bünyesinde 3 farklı orkestra kurduk. Bu orkestralardan ilki Tepecik Filarmoni Orkestrası adındadır ve ‘İlle de Mozart Olsun’ adındaki ilk projesiyle önemli müzik çalışmaları yapmaktadır. Konak Belediyesi’nin değerli desteği sayesinde ilk konserini 22 Kasım 2014 Cumartesi günü Konak Belediyesi desteği ile bir konser gerçekleştirmiştir. Orkestra Andantino orkestrası ile çalışmaktadır. Haydi cümleleri tıklatın ve onları seyredin, sonra da Bravo diyerek alkışlayın ….

Yorumlar

Hakkımda

Ankara doğumlu bir İzmir’li. Çocukluğu İstanbul’da geçti. Gevreğe “simit” deyişi hep bu nedenden. Büyüdükçe, yeni yerler keşfettikçe yaşadığımız yerin sadece “dünya” olduğuna kanaat getirdi. Ve dünyada görmesi gereken pek çok yer olduğuna inandı.

Son Haberler

Takip Et