On beş tatilde İzmir’de on aktivite

Evet on beş tatil geldi çattı. Sardı anneleri bir telaş. “Aman sıkılmasın. Derhal onu oyalayacak bir şeyler bulmalıyım!” der Türk annesi ve her güne bir program yapar. Burada evladımız mıdır söz konusu olan, kendimiz mi bilmem tabii (Bkz. Kişi kendinden bilir işi). Çocuğumu gezdirirken ben de gezeyim, yeni yerler tanıyıp soluklanayım derseniz işte size İzmir’de on beş tatilde on aktivite. Bunlara siz sinema, tiyatro, park ve arkadaşlar, kuzenler ile buluşmada eklerseniz işte size 15 günlük plan hazır. Keyifle gezin. En önemlisi sağlıkla.

  1. Yeşilova Höyüğü: İzmir’in en eski yerleşim alanı. Sadece İzmir değil hatta Anadolu’nun en eski yerleşim alanı olduğu söyleniyor. Bornova’da hemen otogarın karşısında(Bornova Forum’a çok yakın). AVM’lerden kurtulalım, kazı çalışmaları ile geçmişten günümüze aktarılanlara bizzat şahit olalım diyorsanız gitmek lazım diyorum.
  2. Folkart Galeri: Hali hazırda Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun bugüne değin en kapsamlı sergisi ziyaret edilebilir. “Sevmek Güzel Meslek Reis” isimli sergi 12 Mart’a kadar ücretsiz.
  3. Atatürk Müzesi: Kordon’da bulunan ve Kurtuluş Savaşı sırasında karargah olarak kullanılan müze ücretsiz ve haftanın 7 günü açık. Atatürk’ün hayatı ve özellikle İzmir’de yaşanan tarihi mücadele için görülmeli.
  4. Asansör: Tarihi Asansör’den İzmir manzarasının keyfini çıkarmak ve Dario Moreno sokağında dolaşıp, yeni açılan kafelerde soluklanmak iyi bir fikir olabilir. Hele bir de hava güneşli olursa, değmeyin keyfinize.
  5. Key Araba Müzesi: Türkiye’nin en büyük otomobil müzesi. Torbalı’da bulunan müze Pazartesi ve Salı günleri kapalı. Çok keyifli bir mekan. Sadece araçlara değil dünyanın dört bir yanından motor, eşarp gibi koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor.
  6. Bilimsev: On beş tatilde favori mekanlardan biri olabilir. Bu kez rotayı hafif şehir dışına çeviriyoruz. Seferihisar yolundan Ovacık yoluna sapabilirsiniz. Urla tarafından da gidilebilir. Yaşam boyu eğlenerek öğrensinler demişler ve birçok atölyenin olduğu dönüm dönüm arazi içine çocuklar için herşeyi barındıran bir mekan yapmışlar. Haftasonları atölyelere rezervasyon kabul etmiyorlar.
  7. Doğal Aileler ile Doğal Akademi: Doğal ailelerin kurucusu Sevgili Nergis çocuklar nefes alsın diye çırpınan doğal mı doğal bir kadın. Doğal bir akademi kurguluyor. Çocukların doğal ortamlarda rahatça keşif yapıp, nefes alabilecekleri etkinlikler planlıyor. Şimdilerde Menderes Çile Köy’de çiftliklerinde gruplara özel doğa programları hazırlayıp, kaçamaklar için ve doğa yürüyüşleri için bize liderlik ediyorlar. Facebook sayfalarından takip edebilirsiniz. Fikir vermesi açısından Karagöl ve Selçuk Lokomotif Müzesi etkinlikleri için lütfen tıklayın.
  8. Teleferik: Mis gibi dağ havası alalım, teleferik ile dağlara tırmanalım diyorsanız Balçova’da yer alan mesire yeri aklınıza kazınacak manzarası ile sizleri bekliyor. Zaman zaman bakımlar nedeniyle kapalı olsa da gitmeden önce mutlaka aranmalı.
  9. Arkas Deniz Tarihi Müzesi: Üç kattan oluşan tarihi binada 112 gemi maketi, 127 parça gemi antikası ve 123 tablo yer alıyor. M.Ö.1000 yılından başlayarak, 20. yüzyıla kadar olan deniz ve gemi tarihini adeta yaşatan koleksiyon ile ziyaretçilere denizcilik sektöründeki gelişimi göstermek amaçlanıyor. Bornova’da çok merkezi bir yerde. Metro Bornova durağında inip kolayca ulaşabilirsiniz.
  10. Kültürpark: Şehir içinde Alsancak’ta yürüyüş yapabileceğiniz hatta araç trafiği olmadığı için çok rahat bisiklete binebileceğiniz hepimizin kaçış noktası. Son günlerde “Kültürpark’ıma dokunma” sloganı ile sıkça gündeme geliyor. Umarım büyük büyük amcalar burası ile ilgili kötü düşüncelerini hayata geçirmezler. İçinde bulunan Lunapark’ta bir tur dönme dolaba binmeye ne dersiniz? Eski günlerin hatırına. Şimdiden iyi eğlenceler.

Fotoğraf için Fahrettin Şankaynağı’na teşekkürlerimizle. Contemporary Art İstanbul 2016  anısına çekilmiştir.

Yorumlar

Hakkımda

Ankara doğumlu bir İzmir’li. Çocukluğu İstanbul’da geçti. Gevreğe “simit” deyişi hep bu nedenden. Büyüdükçe, yeni yerler keşfettikçe yaşadığımız yerin sadece “dünya” olduğuna kanaat getirdi. Ve dünyada görmesi gereken pek çok yer olduğuna inandı.

Son Haberler

Takip Et