Kahraman Turgut Kahraman

Her kim ki çocuk ve sanat dostu mekan yaratırsa benim gözümde kahramandır. Neden mi ? E çünkü çoğumuzun ah şöyle olsa ne güzel olur dediğimiz detayları o işletmesine tüm doğallığı ile katmıştır ve müşterilerinin mutlu olması için, kendinizi evinizde hissetmeniz için her türlü konforu sağlamıştır da ondan.

Efendim hikaye şöyle başlıyor. Minik tatlı yeğenimin doğum gününe davetliyiz. Kardeşim ve eşi ; keşfetmiş önceden “ Zeytinli Köşk” te buluşuyoruz diyor. A aaaa süper gitmediğimiz bir mekan hem de anlata anlata bitiremiyorlar. Pazar günü yola koyuluyoruz. Otobandan Urla çıkışından İzmir yönüne dön, yaklaşık 1 km sonra mekanın önündeyiz. Alabildiğine yeşil, zeytin ağaçları olan, kamelyalı hoş oturma düzenleri ile bizim dışımıza pek çok gruba ev sahipliği yapıyor. Diyorum eyvah çok kalabalık servis nasıl olur ki ? Solda çocuklar için ayrı bir alan var, toplar çıkmış bile . Çocuklar hopbidi hopbidi şişme oyuncağın üzerinde oynamaya başlamışlar. Beray hemen koşturuyor. O zaten kahvaltısını etmişti. Oyun ve arkadaşlık onları doyuruyor hele ki temiz havayı da teneffüs edebiliyorlarsa. Servis çok hızlı, sunum güzel.  Servis eşyaları özenle seçilmiş, tabaklar vb. onlar bile zevkli. Sonra içeri giriyorum her yer resim. Adeta resim galerisi gibi. Kim yapıyor diyorum “ Turgut Kahraman” diyorlar. İçimden diyorum, işletmeden belli zaten bir estetik zevk var. O duvarlara da yansıyor. Çocuklar geliyor gidiyorlar yanımıza ve biz seramik atölyesine gidiyoruz diyorlar sonra. Pardon diyorum, o da ne ? Bir de böyle bir alan ayırmışlar. Bursa’dan seramik sanatçısı ama artık yarı Urlalı Figen Özden çocuklara eşlik ediyor.

Seramik Sanatçısı Figen Özden atölyede çocuklarla
Seramik Sanatçısı Figen Özden atölyede çocuklarla

Seramik Atölyesi düzenini kurmuşlar. Fırın dahil herşey var. Gittiğinizde yaptığınız eseri çocuğunuz diğer hafta fırınlanmış olarak boyuyor. Çocuklar için bundan daha güzel ne olabilir ki ? Bu arada Figen Hanım’ın eserleri de gözüme çarpmıyor değil. Harika. Mimari alanda pek çok projeye imza atmış Figen Hanım ve mimari seramik ekibi. Siteleri için buyrun tıklayın. Hala da çalışmalarını sürdürüyorlar.  Zeytinli Köşk, sen ne güzel bir yersin diyorum içimden. Figen Hanım’ın çok farklı projeleri var. Atölyeler, birebir çalışmalar hatta bu haftasonu Kütühya’dan efsane Mehmet  Usta geliyormuş. Tam anlamıyla bir gösteri olacak dedi Figen Hanım. Bence kaçırılmamalı.

Turgut Bey’i yakalayıp hemen hikayesini sormalıyım diyorum. Çok cana yakın karşılıyor, zaten işletme içinde gezerken görmüştüm, hiç oturmuyor. Mekanın bir hikayesi  yok diyor. Reklam sektöründeyim, sonsuza dek o işi yapamayacağıma göre emekli olunca oyalanabileceğim bir yer olsun istedim diyor. Alanın üzerinde evimiz var, sanat dolu, zevkli bir mekan yaratmak gönlümden geçti ve burasını Ekim’de açtıklarını belirtiyor. Çokta mütevazi. Çok yakın zamanda bienale ev sahipliği yapacaklarmış. Sanat ve lezzet dolu bir mekan diyorum hem de yemyeşil. İnsan gerçekten daha fazlasını istemez.

Bu arada şu anda sadece gün boyu kahvaltı var. Bir de aperatifler ekleyeceklermiş. Akşam yemeği olmayacak ama. E zaten kahvaltı gün boyu en sevdiğimiz öğün değil mi ?

20150405_112807

Ben nasıl sanat ve çocuk dostu bu mekanı tavsiye etmem diyerek mekandan ayrılıyorum o gün. Ama biraz istemeye istemeye, çünkü hava kararana kadar kalınır bir yer. Ayrıca yemek atölyeleride düzenliyorlar. Kamelyam, gazetem ve ben şeklinde bir günü devirebilirsiniz. Gitmeden rezervasyon şart, ben geç keşif ettim ama müdavimi dostlara rastladım meğersem Pazar sabahları erkenden Zeytinli Köşk yoluna düşerlermiş.

Adres :Urla Asfaltı, Yenikent Mah. No :8

Tel : 0 232 754 44 77

Seramik atölyesi
Seramik atölyesi

Yorumlar

Hakkımda

Ankara doğumlu bir İzmir’li. Çocukluğu İstanbul’da geçti. Gevreğe “simit” deyişi hep bu nedenden. Büyüdükçe, yeni yerler keşfettikçe yaşadığımız yerin sadece “dünya” olduğuna kanaat getirdi. Ve dünyada görmesi gereken pek çok yer olduğuna inandı.

Son Haberler

Takip Et