Londra’da Çocukla 13 aktivite

Daha önceki yazımda anlatmıştım, mutlaka çocuklar için olan haritadan edinin. Sonra gideceğiniz yerleri üzerinde işaretleyerek, çocukların keşfetme ve yön bulma duygularını harekete geçirin. Görsellerin ve tasarımın onların anlayacağı dilde olduğundan emin olabilirsiniz.

Ve evet, işte size alternatif ziyaret edilebilecek yerler listesi:

Roald Dahl Müzesi’ni ziyaret: Çok merkezi bir konumda değil ama merkezde konaklıyorsanız araba ile yaklaşık 1 saat sürer. Ancak bizim kaldığımız yerden araba ile yaklaşık 20 dk. kadardı. Muzip yazarın yaşadığı kasabayı, yaratıcılığını tetikleyen ortamı merak ediyorsanız burası tam size göre. İnteraktif oyunlar, bulmacalar, eşyalarından örnekler ve daha birçok aktivite için dünyanın bir numaralı hikaye anlatıcısının müzesini kaçırmayın. Hem minikler hem siz kesinlikle ziyaretten keyif alacaksınız. Ayrıca bu yıl yazarın 100. doğum günü şerefine birçok farklı organizasyona ev sahipliği yapıyorlar. Sadece müzeyi değil müzenin bulunduğu masal kasabası “Great Missenden’i” de seveceksiniz.

Tower Bridge: Camdan tabanlı köprü yolundan yürüyerek, aşağıdan geçen arabaları izlemek kulağa biraz ürkütücü gelebilir ama adrenalin severlerin yüreğini ağzını getirip, sonra da “Oh iyi ki geldim” diyeceği bir ziyaret.

Tower Bridge'e Kuş Bakışı
Tower Bridge’e Kuş Bakışı

Manzaraya aşık olacaksınız. Çocuklar, girişte verilen pasaport ile yapıştırmaları tamamlayarak, her bölümden farklı bilgileri topluyorlar.

Lion King Müzikali: Bu ünlü müzikal senelerdir aralıksız sahneleniyor. Böyle bir prodüksiyon az bulunur. Biz gitmeden önce biletlerimizi online aldık. İyi ki de almışız.

Lion King izlenesi performans
Lion King izlenesi performans

Kostüm, dekor, dans, müzik, hele ki küçük oyuncuların performansına diyecek yok. Çok eğleneceksiniz.

Vauxhall City Farm: Burası şehrin ortasında tamamen gönüllük ilkesi ile işleyen bir çiftlik. Ali Baba’nın çiftliği mantığında, çocuklara hayvanlar ile ilgili bilgileri doğal bir ortamda aktarırken, korkmadan onları sevme ve besleme gibi olanaklar da sağlıyor.

Vauxhall City Farm
Vauxhall City Farm

Hatta bozuk paralarınızla yem alarak kendi ellerinizden besleyebilirsiniz. Giriş ücretsiz. Çıkarken isterseniz bağışta bulunabilirsiniz. Doğal, günlük yumurta satışı var.

Big Ben: Big Ben’in 13.5 ton ağırlığındaki çanı, bütün dünyanın aşina olduğu melodiyle saat başlarını haber verir. Londra fotoğrafları ünlü saatsiz olmaz.

Big Ben! Ding Dong!
Big Ben! Ding Dong!

Madame Tussauds: Meşhur mumyalar müzesi. Geçmişten günümüze pek çok farklı karakterin balmumundan heykelini bulabilirsiniz. Berlin’de gittiğimiz için benim pek tercihim olmazdı ama Beray çok ısrar etti. Bir de burası müzenin anavatanı olunca uğradık. Çocuklar seviyor benden söylemesi.altiresim

British Museum: Müzede ünlü hazineler bulunmaktadır. Mısır mumyaları bizim en çok ilgimizi çeken bölüm oldu. Giriş ücretsiz. 7 hektara yayılan bu ünlü müzede rehber eşliğinde turlara katılmak bilgileri sindirmek açısından en iyi seçenek. Ücretsiz müzelerde bağışlar önemli. Kutular her yerde mevcut.    

Science Museum: Deneyler, geçmişten günümüze eşyaların kullanımları, uzay ve merak ettiğimiz birçok sorunun cevabını hem düşünerek hem eğlenerek bulmaya çalışıyorsunuz.

Science Muzesi kuyrukta beklemeye değer
Science Muzesi kuyrukta beklemeye değer

Bir taraftan sizi geçmişe yolculuğa çıkartırken diğer taraftan geleceğe hazırlıyor.

Childhood Museum: Çocukluğunuza ait ne varsa bu müzede. Peluş oyuncaklar, kutu oyunları, ahşap oyuncaklar, tahta atlar. Oyun ve oyuncak ile ilgili sizi çocukluğunuza sürükleyecek her şey bir arada. Ücretsiz atölyeler mevcut. Şehrin diğer ucunda ama gitmeye değer.

Childhood Muzesi'nde aktiviteler kaçmaz
Childhood Muzesi’nde aktiviteler kaçmaz

Wisley Gardens & Butterfly House:  Alabildiğine yeşillik. Kışın çok güzeldi, baharda ve yazın tahmin edemiyorum kim bilir nasıl bir görsel şölen oluyordur. Kelebeklerin bin bir çeşidi Kelebekler Evi’nde özgürce dolaşıyorlar. Çocuklar için öğretici ve kelebekleri keşif edici kısım da var. Özellikle sınıf ile gelmiş çocuklara…

Charlie’nin Çikolata Fabrikası: Roald Dahl’ın en çok okunan, filme de uyarlanmış kitabının müzikali. Lion King gibi albenili bir görsel şölen yok burada çünkü metin daha fazla. Kitapla özdeşleştirmek için yine de görülmeye değer. Bay Wonka ve altın bileti bulan çocukların maceraları nedeniyle seveceksiniz.

Nothing Hill: Meşhur Nothing Hill filminin çekildiği sokaklar. Özellikle cumartesi günü kurulan antika pazarı (ben hangileri gerçek antika emin olamadım) fotoğraf makinanız ile ölümsüzleştirmek isteyeceğiniz pek çok eşyaya ev sahipliği yapıyor. Sokak çalgıcıları bir taraftan, farklı ülkelere ait yiyecekleri pişirenler diğer taraftan bakına bakına ilerleyip, hediyelik eşya dükkanlarına girip çıkabilirsiniz. Fazla turistik. Bir şeyler almak isterseniz benden söylemesi.   

Portabello üzerinden Nothing Hill'e doğru
Portabello üzerinden Nothing Hill’e doğru

    

Brough’s Market: Bu markette beslenme üzerine yok yok diyebileceğiniz bir yer. Şarküteri ürünleri, farklı ülkelere has sebzeler, meyveler, bitkiler, doğal ürünler, çaylar baş döndürücü. Diğer tarafta önünüzde kurbağa bacağı, yılan çorbası gibi (şaka şaka) hayatınızın yemeklerini yiyeceksiniz.

Yorumlar

Hakkımda

Ankara doğumlu bir İzmir’li. Çocukluğu İstanbul’da geçti. Gevreğe “simit” deyişi hep bu nedenden. Büyüdükçe, yeni yerler keşfettikçe yaşadığımız yerin sadece “dünya” olduğuna kanaat getirdi. Ve dünyada görmesi gereken pek çok yer olduğuna inandı.

Son Haberler

Takip Et