Lösemiye İnat Sevgiyle Koşmak *

Takipteyseniz bilirsiniz koşu maceralarımı, koşmaktan çok  özellikle  iyilik peşinde olmaktır  aslında  hedefim. 2013 Avrasya, 2014 Runtalya ve 2014 Avrasya Maratonlarında çok şükür bulunabildim. Türgök’e ve Kitvak projelerine desteklerinizle katkı sağladım.  Çok şükür diyorum çünkü bu duyguyu yaşamayan bilemez öyle bir ruhu ve ortamı paylaşıyorsunuz ki gerçekten anlatılmaz yaşanır. ( ya vallahi bir kez olsun takılın bana, inanın pişman olmayacaksınız)

Geçen Pazar Antalya’da Runanotalia koşusu vardı. Gidemedim bu kez ama aklım kalmadı değil. Tabii koşan arkadaşlarımın mektupları birer birer posta kutuma düştü. Tamam dedim Mart ayında maaşın bir kısmı nereye gidecek belli oldu. Oh helali hoş olsun, değil mi ki onlar ilgili STK’lara destek için yollara düşüyorlar, onları desteklememiz boynumuzun borcudur. Bu yazıyı ben çok uzatmayacağım çünkü arkadaşlarımın mektuplarına yer vereceğim hele benim canım Yaprak’ım sadece gitmeden önce değil sonrasında da hislerini yazdı gerçekten çok duygulandım.  Bu iş gerçekten bulaşıcı . Şimdi lütfen arkanıza yaslanın, yanına da kahve ya da çayınızı alın ve yazıya odaklanın…

Sevgili Burçay’cım,

2014 Şubat’ında ‘Antalya’ya maratona gidelim mi?’ dediğinde neye ‘Tamam’ dediğim hakkında hiçbir fikrim yoktu.. Kısa bir araştırmadan sonra ben buna nasıl tamam dedim diye pişman olmuştum ama neyse ki yürüyüş de serbestmiş diye kendimi avutmuştum.. Nasılsa yarışa rekor için değil bir şekilde bitirmek için katılacaktık. 

Seninle maraton çok keyifliydi. Antalya merkez ‘yürüyüşümüz’ boyunca (göğüs numaralarımız olmasa maratonda olduğumuza kimse inanmazdı )  sohbetimiz ve sosyal paylaşım sitelerine resim koyma çabalarımız sırasında çok eğlenmiştim ama benim kafamı kurcalayan tek soru vardı: Ben de koşabilir miyim acaba?

O gün bana ne kadar kıymetli bir uğraş ve hedef verdiğinin farkında değildin elbette ki.. Bu güne kadar da sana bundan hiç bahsetmedim çünkü başarabileceğimi sanmıyordum..

7 sene önce hayatıma giren Lösemi hastalığı ilk başlarda çok yorsa da biliyorsun ki son birkaç senedir kontrolüm altında. Ama yıpranmışlıkları onarmak zor, hele de bedensel olanları.. Uzun süre fazla kilolar, kullandığım ilaçlardan kaynaklı kemik ve kas ağrıları ile verdiğim mücadelemde zaferi kazanan ben oldum. Ve sanırım seninle geçen sene katıldığımız o maraton benim kırılma noktam oldu. Bir hırs yaptım ki sorma..

O gün Antalya’dan döndüğümüzden beri o kadar insan koşuyorsa ben de yaparım diye diye sahil yollarında perişan oldum. İlk aylarda 3-4 km sonra sürüne sürüne eve zor ulaşıyordum. Ne zormuş tempoyu tutturmak? 

1 saat koşup evde 3 saat baygın halde yatıp ihmal ettiğim tatlı kızımın büyük bir anlayışla her ‘Aferin annecim! Böyle devam et.’ deyişinde aldım ben tabii gazı, ertesi gün attım kendimi yine koşu yoluna.. 5km- 7km derken 2015 maratonunda 10km hiç durmadan koşmayı ilk defa başardım. Tabii ki o atmosfer, koşucuların coşkusu, attığım her adımın başka hastalara fayda sağlamak için olduğu fikri, ağrıdan ayağa kalkamadığım günlerden o koşu yoluna gelebilmek o kadar motive etti ki beni ayaklarım yere değmedi sanki.. Uçtum gittim bir baktım bitişe gelmişim.

Kendimi bugün kitaplarda okuduğumuz başarı öyküleri kahramanı gibi hissediyorum. Ayaklarım hala yere inmedi. Klişe söz var ya ‘Mutluluk paylaştıkça çoğalır’ tam da onu yaşıyorum işte. Mutluluğumu paylaşayım, ben de birilerine örnek olayım, derman olayım istiyorum. 

Gönüllüsü olmaktan gurur duyduğum; onkoloji hastalarına ve hasta yakınların sahip çıkan, her türlü ihtiyacı karşılamak için yoğun çalışan iki harika kurum LLMBİR VE KİTVAK için çıktım yola, ve işe yaradığını hissetmek en güzel ilaçmış. Tüm onkoloji hastaları için çalışmaya ve koşmaya devam edeceğim.. 

Ve sen tüm bunları başarmamı ve bu keyfi yaşamamı sağlayan kişi olduğunu bilmiş gibi koşu sonrası beni ilk arayandın. Sana buradan bir kere daha çok teşekkür ediyorum. İlham kaynağım olduğun, tanımadığım insanların elinden tutma yoluna çıkardığın ve dostluğun için..

Yaprak’ı desteklemek için aşağıda bulunan hesap nolarını kullanabilirsiniz.

Dekontunuzun açıklama bölümüne YA, ardından kendi adınızı yazarak bağış yaparsanız seviniriz
www.losemilenfomamiyelom.org
LÖSEMİ LENFOMA MİYELOM HASTALARI VE ARAŞTIRMA EĞİTİM BİRLİĞİ DERNEĞİ
ANKARA
Garanti Bankası
Iban:TR82 0006 2000 1070 0006 2964 35

KITVAK
IZMIR
www.kitvak.org
Halk Bankası Konak – İzmir Şubesi – Iban: TR74 0001 2009 7340 0016 0000 08
(Vakfımız, Bakanlar Kurulu’nun 16.11.2000 gün,2000-1862 sayılı kararı ile muaftır.)

Şimdi de sırada Besim’in mektubu var ;

bugday

 

Merhaba ben,  Besim Çalışkan. Ben bir yardımseverlik koşucusuyum. Haziran 2014’ten beri Adım Adım İyilik Peşinde Koş hareketiyle birlikte koşuyorum.

1 Mart 2015 Pazar günü Antalya’da Runatolia Maratonu yapılıyor. Ben de bu maratonda İyilik Peşinde tam 21 km, yani bir yarı maraton koşacağım. Bu defa Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin Doğa Dostu Kent Bahçeleri projesi için koşacağım.

Kentler hızla kalabalıklaşıyor. En temel ihtiyacımız olan gıdanın kaynağından hızla uzaklaşıyoruz. Toprakla bağımız zayıfladıkça çocuklarımız üretim kültürüne yabancılaşıyor. Bu durum kentleri tüketimin merkezi haline getiriyor. Zaman zaman “Yaşadığım şehirde yarın yiyecek domates bulabilecek miyim?” diye düşünüyorum. Nereden geldiği belli olmayan tohumlarla, bize vereceği zararların tamamını bile bilemediğimiz kimyasal gübrelerle, kalitesi düşük topraklarda üretilen sebze ve meyveleri yiyoruz. GDO’lu bir şey yememek için ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız kentlerde.

Buğday Derneği’nin “Doğa Dostu Kent Bahçeleri” projesi, kentli insanın topraktan uzaklaştıkça daha fazla tüketmesinin yıkıcılığına, üretimi teşvik edecek doğa dostu kent bahçeleri ile yanıt vermeyi amaçlıyor. Kentler tüketim merkezi olmak zorunda değil. Çocuğundan yaşlısına, herkesin üretme coşkusuna ve bereketine ortak olabileceği doğayla dost kentler mümkün. Buğday Derneği, toplanacak bağışlar ile “Doğa Dostu Kent Bahçeleri” (DDKB) projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Proje, kentli insanın her gün tükettiği meyve sebzenin nasıl üretildiği konusunda bilgilenmesini, üretim süreçlerine bir yerinden dahil olmasını sağlamayı amaçlıyor. Doğa Dostu Kent Bahçeleri projesinde ilk bahçeler üniversite kampüslerinde kurulacak. Bu üniversitelerde bahçelerin kurulması için gereken kaynak Adım Adım koşucularının toplayacakları bağışlarla elde edilecek. Koşucuların toplayacağı her 7.550 TL ile bir kampüs, öğrencilerin birlikte kuracakları doğa dostu bahçeye kavuşacak.

Kentler, tüketim merkezi olmaya devam ettikçe, kentli insan topraktan uzaklaştıkça daha fazla tüketmenin yıkıcılığı katlanarak artmaya devam edecek. Daha pahalı, daha kalitesiz, daha sağlıksız gıda tüketeceğiz. Bu sorunu çözmezsek hastalıklar artacak, insanların hastalıklara dayanma gücü azalacak. Genleriyle oynanmış sebze meyveleri daha fazla tüketmek zorunda kalacağız ve şu anda ismini bile bilmediğimiz hastalıkların pençesine düşeceğiz.

Neye ihtiyacımız var? “Doğa Dostu Kent Bahçeleri” projesini hayata geçirmek için, bu projeyi üniversite kampüslerinden başlayarak tüm kentlere yaymak için sizin bağışlarınıza ihtiyacımız var. İlk aşamada 20 üniversite kampüsünde “Doğa Dostu Kent Bahçeleri” kurmayı hedefliyoruz. Bir kampüste bir “Doğa Dostu Kent Bahçesi” kurma maliyetlerini karşılamak için 7550 TL’ye ihtiyacımız var. Bu maliyete, bahçecilik gereçleri ve üniversitelilere verilecek “Ekolojik Yaşama Giriş Eğitimi” ve bir bahçecilik video seti ve kitapçığı da dahil.

Sizden kentlerimizi tüketen değil, üretim süreçlerine dahil olan yaşam alanlarına dönüştürebilmemiz için Buğday Derneği’nin “Doğa Dostu Kent Bahçeleri” projesine bağış yapmanızı istiyorum. Ben bu harika proje için Antalya’da 21 km koşarken sizlerin de hem benim koşuma bir anlam katmanızı, hem de Türkiye’de ekolojik bir kültürün oluşmasına katkı sağlamak üzere bağış yapmanızı istiyorum. Büyük küçük tüm bağışlarınız gelecek tüm nesillere daha sağlıklı gıdalar ve çevre olarak geri dönecektir.

Bağışlar için hesap detayları:

Online Bağış için:

https://www.bugday.org/portal/BagisAdimAdim.php (koşucu adı Besim Çalışkan’ı seçmeyi unutma!)

Havale veya EFT için:

Bağışlarınız için Hesap Sahibine Ait Bilgiler

Alıcı İsmi : Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

Banka: Garanti Bankası    Şube: Karaköy Şubesi (400)

Hesap No : 6294521     IBAN: TR80 0006 2000 4000 0006 2945 21

Banka havalesi/EFT ile bağış yapacaklar “Açıklama” alanına mutlaka şu bilgiyi yazınız:

“AA_BÇALIŞKAN_Bağışçının Adı ve Soyadı”

Ve sıra  Egem Sena’nın mektubunda ;

IMG_6605

Merhabalar,

Haftasonu Runatolia Maratonunda 10km koşusunu bitirdim.

Ve ilk madalyamı aldım. Adı sadece bitirme madalyası olsa da… J

Güzel, cıvıl cıvıl, neşeli bir Pazar günü, Antalya sokaklarından geçmek gerçekten müthiş bir duyguydu.

20’li yaşlarına yeni girenler 60’lı yaşlarını devirenlerle birlikte genci, yaşlısı, engellisi böyle bir organizasyonda bir arada koşmak çok eğlenceliydi.

Birçok şirket ve STK’nın bulunduğu, her konuda herkesin sesini duyurduğu bu organizasyonda, bende şahsım adına STK’lar için farkındalık yaratmak istedim.

Türkiye’de ilk defa Adım Adım Oluşumunun başlattığı ve  bütün uluslararası maratonlarda yapılan etkinlik olan yardımseverlik koşusunda Koruncuk Vakfı adına iki çocuk için para toplamayı hedeflemiştim.

Elif 3, Barış ise 5 yaşında. Kızımın yaşıyla akran olan bu çocukların bakımlarında birazcık da olsa katkı sağlayabilirsem ne mutlu bana.

O yüzden banka bilgilerini tekrar sizlerle paylaşıyorum.

Şimdiden teşekkürler..

AA/Koşucu kodu/Bağışçı adı

Koşucu kodu, ismimin ilk harfi ve soyadından oluşur: EKORKUT

HAVALE/EFT için

Alıcı:       Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı

Banka:  Akbank-Gayrettepe Şubesi, Şube Kodu: 287

Hesap No: 192700

IBAN :TR48 0004 6002 8788 8000 1927 00

Açıklama: AA/EKORKUT/bağışçı adı

* Teşekkürler başlık annesi; Benan Bilek…

Yorumlar

Hakkımda

Ankara doğumlu bir İzmir’li. Çocukluğu İstanbul’da geçti. Gevreğe “simit” deyişi hep bu nedenden. Büyüdükçe, yeni yerler keşfettikçe yaşadığımız yerin sadece “dünya” olduğuna kanaat getirdi. Ve dünyada görmesi gereken pek çok yer olduğuna inandı.

Son Haberler

Takip Et