Matematikten Korkanlar Kulübü; Müthiş sistem Mathazone ile tanışıyor …

Bakmayın şimdilerde sosyal bir kelebek olduğuma. Küçükken endişeler ve fobiler geliştirmedim anlamına gelmez bu. En büyük kabusum matematikti benim. Ben de bu kulübün bir üyesiydim. Çünkü tek kelime anlamıyordum ,o kadar karmaşıktı ki. Soyut olduğunu şimdi söyleyebiliyorum. Meğersem ben o yüzden algılıyamıyormuşum, gariplik ben de değilmiş yani. Sormuyordum da nasıl yapabilirim diye çünkü herkes kendi dilinde yani büyükçe anlatıyordu.  E zaten anlamayacağım için sormaya da gerek yoktu. Sınavlarda filan birileri yardım etsin diye melül melül bakardım. Ben hala daha yazarak öğrenirim. Lise 1’de her matematik sınavı sonrası ağlamıştım. Yok kafa basmıyordu.  Görsel olarak algılamalıyım ben önce. Diyelim ki iş yerinde birşeyi anlamam lazım fırlayıp yanına giderim kişinin, notlar alırım ya da bilgisayarda bir şeyin nasıl yapılacağını sordum diyelim ki  yanıma gelmeden anlatırsa ya da  bana ekranda göstermeden anlatırsa anlamam ve gıcık olurum. Ama bu benim öğrenme yöntemim, hangi duyuma hitap ettiğiniz önemli. Bunları şimdi şimdi irdelerken ve Beroş’un da farklı bir sistemle matematiği öğrenmesi gerekir diye düşünürken Mathazone sistemi ile Bebeğim Elele dergisinde Yonca Tokbaş’ın röportajı ile tanıştım. Sistemin kurucularından Selva Muharremoğlu  İstanbul’da yaşıyor. Haberleşip, buluştuk.   Kuzeni Nükhet Hanım ile birlikte sistemi Dubai’de geliştirip,  yaygınlaştırıyorlar. Diyorlar ki matematik günlük hayatımızda her yerde bizle. Asansörde, park yerinde, yemek yaparken, günü planlarken.   Biz matematiği nerelerde kullandığımızın farkında değiliz eğer eğlenceli ama sistematik bir şekilde çocuklar fark etmeden hayatlarına oyunlarla ve resimle, müzikle yerleştirebilirsek büyüdüklerinde “Matematik Fobisi” ya da endişesi çekmezler.  Ne güzel ya, sanırım ben de hala anlamadığım konuları bu şekilde öğrenebilirim.  O halde şimdi gelelim sorularıma. Biraz uzun ama böylesine değerli bir kurgulamanın en ince detaylarına kadar öğrenmeliyim diye düşündüm. Tüm merak ettiklerimi ve sizin de edebileceklerinizi sordum. Eğer ilgilenirseniz lütfen yazının altına yorumunuzu bırakın. Size ulaşırlar.

Mathazone fikir anneleri kimlerdir ? Nereden gelir bu matematik sevdası ? 

Kurucular Nüket Solmaz ve Selva Muharremoğlu’dur ancak elbette böyle bir programın oluşması için artık bir ekip olarak çalışmaktayız.

Nuket Solmaz programın yazarıdır, 1970 yılında doğmuştur, İstanbul Üniversitesi Matematik bölümü mezunudur. Eğitimcilik hayatı boyunca ortaokul ve lise öğretmenliği yapmıştır. Son 14 senedir de Dubai’de yaşamakta ve erken çocukluk döneminde eğitim konulu araştırmasının sonuçlarını, uluslararası saygın bir anaookulu ortamında uygulayarak devam etmektedir.

Selva Muharremoğlu Mathazone Programının  sistem haline dönüşmesi ve kolay ulaşılabilir bir model olarak sunulması ile ilgili çalışmaktadır.  1972 yılında doğmuştur. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme mezunudur. Finans sektöründe uluslararası şirketlerde görev yapmıştır.  Son 5 senedir Mathazone Programının sistem yapılandırması ve kurum ilişkileri ile ilgili olarak çalışmaktadır.

Mathazone'u dünya ile tanıştıran Nüket ve Selva
Mathazone’u dünya ile tanıştıran Nüket ve Selva

Mathazone yolculuğu neden ve nasıl başladı ?  

Bu programın doğuşunun Nuket’in açısından bakarsak bir sebebi, öğretmen olarak görev yaptığı sıralarda üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerini gözlemleyerek, onların yaşadığı sorunların çok önemli bir kısmının önceki yaşlarda doğru oluşturulamamış matematik altyapısından kaynaklandığını farketmesi ve diğer sebebi de günlük hayatta da çok basit problemlerde bile insanların sorunları çözmek yerine bu sorunların içerisinde karmaşaya gömüldüklerini gözlemlemesidir. Yine aynı dönemlerde kendisi de anne olunca bebeklikten itibaren insanoğlunun öğrenme sürecine girdiğini bizzat gözlemlemesi onu erken çocukluk döneminde öğrenme üstüne araştırma yapmaya itmiştir. Bu araştırmalarına dayanan bu harika programını son 12 senedir de Dubai de uluslararası okul ortamında her gün yeni gelişmelerle başarı ile uygulamaktadır.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Programın diğer yaratıcı ortağı Selva’nın açısından bakarsak, matematiği okul ve iş hayatı boyunca başarı ile kullanan bir insan olmasına rağmen çocuk sahibi olduktan sonra bildiği şeyleri çocuklarına öğretmenin bilmek ile aynı şey olmadığını anlaması ile Mathazone macerasına başladı. Çocukların yetişkinlerden çok farklı teknikler ile öğrendiğini anlaması, Mathazone Programının çocuklarımızın hayata hazırlanması için ne kadar mükemmel bir model olduğunu keşfetmesini sağladı. Bunun üstüne ülkemizin ve dünyamızın geleceği olan değerli çocuklarımıza bu programın ulaşması için Nuket ile beraber el ele vererek onun bu değerli çalışmasına katıldı. Çıktıkları bu yolda programın kolay ulaşılabilir bir sistem haline dönüşmesi için çalışmaya devam etmektedir…..

 Matematikten neden korkarız ? Ya da matematik bizi neden tedirgin eder ? 

Bu konuya Nüket’e gönülden katıldığım için onun sözleriyle cevap verelim isterim:

“Çevremdeki insanların basit kararlar alırken yaşadığı sorunlar, gündelik problemlere karşı yaklaşımları, bir problemin çözümü gözünün önündeyken ve çok basitken onu daha karmaşık hale getirdiğini gözlemlemek, bana matematiğin temelde nasıl verilemediğini ve hayatımızdaki uygulamasının ne kadar eksik anlatıldığını düşündürttü. Biz matematiği öğretmemişiz. Ezberletmişiz.

Hatalarımıza dikkat çekilmiş, gittiğimiz yoldaki kazanımlara değil. Sonuç odaklı olmuşuz ama sonuca giden yola dair hiç takdir görmemişiz. Tek çözüm ezberlemişiz kimi zaman, başka bir seçenek olabileceğini düşünmemişiz. E hal böyle olunca da, matematiğe “zor” ve “korkunç” önyargısını yapıştırmış ve büyük haksızlık yapmışız. Matematiğin korkulacak değil, yaşanacak bir deneyim, deneyim bilimi olduğunu göstermek istedim.

İnsanların matematiğin hayatımızdaki yerini algılayamaması dikkatimi çekti.

Oysa düşün, evde yapacağın yemeğe karar verip onu sofraya getirene kadar o kadar çok “matematik” yapıyorsun ki, bunun matematik olduğunu asla düşünmüyorsun. Düşünsen belki korkar yapmaktan vazgeçersin. Aç kalayım daha iyi dersin. Hiç olabilir mi böyle bir şey!

O yemeği yapmaya karar verdiğin an doğru adımları izlediğin için 10 kere bakkala gitmeden, veya tuz yerine şeker koymadan, ya da dozunu kıvamında tutturduğun için o yemek lezzetli. İşin içinde yüzde var, ağırlık var, ölçü var, kesim var ne istersen var. Hatta varsayımlar, olasılıklar, yaptığın hatadan dönmek için bambaşka çözümler bulmak var.

Malzemelerini seçiyorsun, eksik “x” leri tamamlayıp tarifteki gramajdan, pişirecek olduğun süreye kadar hesaplayıp bir de hiç ziyan vermeden sofraya getiriyorsun ve birileri sana “matematiğin” kötü diyor. Al sıfırı otur aşağı diyor… Dahası sen kendini “benim matematiğim kötüdür” diye tanımlıyorsun.

Olacak iş değil. Matematiği kötü olan insan yok. Sadece matematiği sevmemeyi deneyimlemiş, hatalar üzerinden yanlış değerlendirilmiş insanlar var.

Adına matematik demesen de, sabahtan akşama hayatın matematik. Bunun farkına vardığın an, matematikten kaçmak, korkmak, yapamıyorum, anlamıyorum, bilmiyorum, beceriksizim demek diye bir şey kalmıyor işte.

Hayatının nefes aldığın gibi yaşadığın bir parçası oluyor.

O nefes kadar elzem, hem de doğal.

Güvensizlikten özgüvene attığın adımdır matematik.

Mathazone ile matematiği neden seviyoruz? Ya da bizde neyi farklı kılıyor ki matematiğe bakışımız değişiyor? 

Bebeklikten başlayan ve ilkokula kadar uzanan o dönemde fiziksel yaş ile matematiksel yaş farklılık gösterebiliyor. Her çocuk, fiziksel olarak da matematiksel olarak da farklı gelişiyor. 3 yaşındaki bir çocuk bazen 5 yaşındaki bir çocuktan daha ileri sorgulama ve ilişkilendirme yetisine sahip olabiliyor. Bizim amacımız aynı yaş grubunda olan çocuklarda da bunu göz önünde bulundurarak, aynı kavram tanıtımı tüm gruba yapılsa bile, çok kolay tekniklerle daha düşük seviyedeki çocuğun kişiliğini zedelemeden, her çocuğun kendi içinde ilerlemesini sağlamak.

Bak çocuğu zedelemeden dedim. Bu çok önemli. O grup içinde o çocuk kendini “başaramamış” hissetmeyecek. O kendi hızında gelecek, yetişecek.

Çocuklar Mathazone’ da yarıştırılmaz. Birbirleriyle asla karşılaştırılmaz. Her bir çocuk bir bireydir, ve her birey farklıdır. Her bir çocuğun kendi gelişimi ve kendi hızında ilerlemesi önemlidir.  O gelişme ve ilerleme takdir edilir. Çünkü her şekilde ilerleme ve gelişme vardır.

Mathazone kahramanlarını ve Mathazone Ormanı’nı çocuklar çok seviyorlar.

Böylece onların temsil ettiği tüm Matematik Dünyası’nı da.  Bir işe başlarken, onu sevmek zaten yolun yarısını aştın demek.  Matematiği sevdi mi, gerisi kolay. Ve bir ömür boyu kolay.

Ormanda yaşanan tüm olaylar sayesinde; analiz etme, sorgulama, empati kurma, problem çözme, bakıp görme, anlama, düşünme becerilerini geliştiriyorlar. Öğrendikleri matematik kavramlarının o kahramanların günlük hayatta nasıl işlerine yaradığını da öğreniyorlar. Bunca çocuk yetiştirdik bu sistemle, gözlemlediğimiz en büyük fark diğer çocuklara göre olan yüksek farkındalıkları.

Mathazone’ da o kahramanların başlarına gelen olumlu veya olumsuz deneyimler, çocuklar için somut örnekleri oluşturuyor ve çocuklar onlara yardım ederken, aslında kendi başlarına benzeri geldiğinde, en azından bir çözüm bulabileceklerini, dahası birkaç tane farklı çözüm ve seçenekle sonuca gidebileceklerini biliyorlar.

Mathazone Kitapları Set olarak sunuluyor, türkçe temin edilebiliyor
Mathazone Kitapları Set olarak sunuluyor, türkçe temin edilebiliyor

Hangi çözümün kendilerini en çok mutlu eden çözüm olduğunu da çok iyi biliyorlar.

Düşünsene senin problemini hangi çözümün seni en mutlu eden olacağını senden başka kim daha iyi bilebilir?  Ve bunu bilmek seni nasıl farklı kılar bir düşün. Düşün ki, sen bunu küçüklükten beri biliyorsun.  Müthiş bir özgüven bir kere. Dediğim gibi bir de bunlar unutulmayan kavramlar.

Matematiği kâğıt üzerinde bir test olmaktan çok, hayatının bir parçası olarak görmeyi alışkanlık ediniyorsun.

Bu da hem kişisel, hem de toplumsal alanda müthiş bir fark demek.

Korkak değilsin, cesursun. Özgüvenlisin. Çözümler üretebileceğini biliyorsun. Daha ne isterim bir çocuk ve bir toplum için…

Aileler ve çocuklardan nasıl geri bildirimler alıyorsunuz?

Mathazone’un facebook sayfasında velilerden gelen geribildirimleri de paylaşıyoruz.. Dünya’nın her yerinden velilerin ağzından çocuklarındaki iyi yöndeki değişikliği, gelişimi okunabiliyor. Bence Mathazone ile yetişmiş çocukların farklılıklarını kazanımlarını birince elden, kendi velilerinden okumak benim söyleyeceklerimden çok daha anlamlı.

Gelecek ve mathazone ?  

Ulaşabildiğimiz  kadar çok çocuğa ulaşmak ve onlara düşünebilmeyi öğretmek.  Daha doğrusu düşünebilen çocukların düşünebildiklerini unutmamalarını sağlamak.  Yoksa eğitim derken çocuklara düşünmemeyi öğretebiliyoruz. Çocuklar bu Dünya’ya düşünebilen insanlar olarak geliyorlar, bu şekilde büyümelerini ve düşünebilen insanlar olarak kalmalarını sağlamak. Böylece hayatı hem keyifli, hem istedikleri şekilde, hem umutlu hem de özgüvenli bir şekilde yaşayabilirler.

Bu yaşlarda öğrenilen, deneyimlenen her şeyin kalıcı olması ve bir hayat biçimine dönüşüp alışkanlık haline getirilebilmesi.  Düşünerek başlarsan, düşünerek devam edersin. Sorgularsın. Sana inanmadığın bir şey yutturulamaz. Merak eder, araştırırsın. Sağlamasını almak istersin.

Düşünmeyi öğrenmiş olmak kalıcı bir yetidir. Öğrenme psikolojisi göz önüne alınarak yapılan her türlü deneyim saklambaç örneğindeki gibidir, kalıcıdır.  Ya da bisiklete binmek gibi. Uzun süre binmesen de, hatırlarsın. Dengeyi kurman kolay olur. Bir kere öğrendin mi, hep bilirsin çünkü.

Doğru, dokunulabilir, deneyimlenebilir metotlarla öğretilen matematik kavramları sayesinde çocuk matematik korkusu gibi bir önyargıdan da kurtulmuş olacaktır.

İleride ister akademik olsun, ister profesyonel veya kişisel deneyimler diyeyim, tüm zorlukları çözmesi kolaylaşacaktır.

Hem bireysel hem kurumsal mı faydalanılıyor? ( Her ikisini ayrı ayrı açıklayabilirsiniz)

Şu anda kurumsal olarak faydalanılıyor. Ama web sitemizi yeniliyoruz. Bundan sonra anne babalar evde de bu eğitimi çocuklarına uygulayabilecekler.

Mathazone Hikaye Kitap setlerimiz var. 9 setten oluşan bir set. Hikayelerin içinde yaş gruplarına göre 13 matematik kavramı yerleşik.

Çok basit bir kullanma kılavuzumuz da var. Tüm oyunlar haftalara bölünmüş durumda. Müzikle ve resimle yapılacak uygulamalar örnekleriyle anlatılıyor. Nasıl keki tarifine bakarak yapıyorsunuz, Mathazone’da öyle. Yemek yapar gibi, doğal bir şekilde matematik yapıyorsunuz işte…

Evde ebeveynler neler yapabilirler? Tavsiyeleriniz var mı? 

Velilerle okul işbirliği yaparsa, çocuk öğrendiklerini evde de hayatının bir parçası olarak kullanabildiğini görürse, fark işte o zaman inanılmaz oluyor.

Örnek mi?

Okul kırmızı rengi anlatıyorsa, eve alışveriş yaparken gördüğün tüm kırmızı şeyleri çocuğuna göstermek kadar basit şeyler.

Hikaye kitaplarımız var.

Başucu kitabı yapmak, uyku öncesi bakmak, hangi karakterin o gün ne macera yaşadığını anlatmak.

Çocuklara “okulda ne yaptın?” diye sorulduğunda anlatmazlar; ama “Mathazone Ormanı’nda neler oldu, hangi karakterin başına bugün ne geldi?” dedin mi, gör bak nasıl anlatıyorlar. Çocuğuna hep aynı sinir soruyu olan anne olmaktan da kurtuluyorsun. Aileler bu sistemin okullarında olup olmadığını sorgulayarak, okullarına tavsiye edebilirler. O nedenle bizi biliyor olmaları önemli.

Türkiye’de ve dünyada ne gibi çalışmalarınız var?

Şu anda henüz 4 ülkede uygulanıyor.  Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Tacikistan ve Filipinler. Önümüzdeki öğretim yılında ABD’de Newyork’da bir okul ile de başlama hazırlığındayız.

Amaç sağlam adımlarla Dünya’nın neresinde olursa olsun ulaşabildiğimiz kadar çok çocuğa ulaşmak. Uzun zamandır uluslararası bir platformda çalıştığım için üstün ülke kavramı yerine üstün uygulama yapan, çabası çok olan ülkeler var benim için.

Dubai gibi çok uluslu bir yerde yaşarken, hem veli hem öğretmen olarak, birçok ülkedeki eğitim uygulamalarını ve yapılan iyi şeyleri de yanlışları da görme şansım oluyor. İnsanların milliyetleri farklı, ama problemleri temelde benzer veya aynı.

Amacımız, herkesin çocukluktan matematiği sevmesi, düşünmeyi öğrenmesi. Uygulamaya başlayan okullarda önemsediğimiz ve baktığımız tek kriter Mathazone’un doğru şekilde, anlattığımız şekilde uygulanması.

Size nasıl ulaşabilirler?  Web sitemizden, facebook ve instagram hesabımızdan bize ulaşmak mümkün.  www.mathazone.com, facebook.com/mathazone

 

Yorumlar

Hakkımda

Ankara doğumlu bir İzmir’li. Çocukluğu İstanbul’da geçti. Gevreğe “simit” deyişi hep bu nedenden. Büyüdükçe, yeni yerler keşfettikçe yaşadığımız yerin sadece “dünya” olduğuna kanaat getirdi. Ve dünyada görmesi gereken pek çok yer olduğuna inandı.

Son Haberler

Takip Et