Neden Batum’a gitmeliyiz?

Geçen hafta Travel Turkey Fuarı’nda Gezimanya ekibinin  davetlisi olarak İzmirli gezgin arkadaşlar ile Gürcistan standında buluştuk. Bu fuar benim her sene dört gözle beklediğim bir fuar. Gezi rotalarında gerek Türkiye gerekse yurt dışı için pek çok faydalı bilgi ve tanıtım materyalini bu fuarda bir arada bulabiliyorsunuz. Görerek ve öğrenerek bir coğrafya dersi, daha ne olsun? Davetimizde Gürcü peynirleri ve şarapları her ne kadar bizi bizden aldıysa da, sadece Gastro turizmi ile cazip bir seçenek olmadığına kanaat getirdim. Özellikle 15 tatilde benim gibi alternatif gezi rotası arayanlara işte 10 maddede “Neden Batum’a gitmeliyiz?” sorusunun cevapları. İlk ağızdan sizler için derledim.

Botanik Bahçesi
Botanik Bahçesi
  1. Öncelikle vize istemiyor. Kimlik, yani nüfus cüzdanı ile giriş yapabiliyorsunuz. Hadi yine iyisiniz vize masrafından yırttınız.
  2. Batum Trabzon arası sadece 167 km. Bu demektir ki Trabzon’a uçarak Batum’a çok rahat ulaşabilirsiniz. Anlayacağınız bir taşla iki kuş. Trabzon ve civarını da ziyaret edebilirsiniz.
  3. Konaklamak için alternatif çok hem de uygun bütçe ile. İlla ki zincir otellerde kalırım diyorsanız o da var hiç üzülmeyin.
  4. Doğal güzelliklere hayran kalınmayacak gibi değil. Dünyanın en zengin botanik bahçelerinden biri olarak kabul edilen bahçe 111 hektar üzerinde dokuz ayrı bölümden oluşuyormuş. Rahat ayakkabı şart. Sakın unutmayın.
  5. Eko turizmi oldukça popüler. Özellikle kuşların göç koridoruna sahip olması sebebiyle, kuş gözlemcileri için çok elverişli bir alan. O halde dürbün ve fotoğraf makinalarını hazırlayın, kuşları kaçırmayın.
  6. Diyelim ki köyde konaklayıp doğal yaşama dahil olma fikriniz var. Hay hay, o halde buyurun sizi misafirperver köylülerin olduğu yerlere alalım. Ata binin, el sanatları ile tanışın, ya da balık tutun, uzun uzun yürüyüşler yapıp temiz havayı çekin içinize. Sizi bilmem ama ben kendimi sadece doğada dinlenir buluyorum bu günlerde. Akıl sağlığı için bol oksijen şartEko turizmi için cennet

 

  1. Tarihi Güzellikler

Tarihi Güzellikler

7 .Doğal güzellikler ilgimi çeker ama tarihi yerleri de ziyaret etmek isterim derseniz M.Ö.’ye dayanan tarihi ile şehir sizi bekliyor. Tarihi limanı, Avrupai meydanları ve sokakları meraklı turistleri cezbedecek cinsten.

8. Peki ya kışın? Kayak severim diyenlere alternatifler mevcut. Kışın oldukça uzun ve soğuk olduğunu düşünürsek, teee Avusturya’ya kayak yapmaya giderek Euro bayılmaya gerek yok. Uygun bütçe ile tesisler misafirlerini bekliyor.

Kayak için çok uzakları düşünmeyin
Kayak için çok uzakları düşünmeyin

9. Peki gezdik iyi güzel. Yemek işi ne olacak diyorsanız hamur işi sevenler için tam bir cennet. Asya mutfağı etkisindeymiş. Biz mis kokulu peynirinden tattık ve süt ürünlerinin lezzetine tanıklık ettik. Tatlılarını da met ettiler. 15 tatilde gidince tatmak üzere listeye aldık.

Gürcü şarapları 10 numara 5 yıldız
Gürcü şarapları 10 numara 5 yıldız

10.Yemeğin yanında ne iyi gider? Elbette şarap. Davette pek çok farklı şarabı tattık. Gürcistan’da şarapçılık ve bağcılığın 8000 yıl öncesine dayandığını ve Unesco kültürel miras listesinde olduğunu da düşünürsek, bu lezzetin tesadüfi olmadığını söyleyebiliriz.

Gördüğünüz gibi yok yok. Belki de tam aradığınız destinasyon. O halde kim önce giderse hatta gittiyse yorum yazsın. Tavsiyelere elbette açığım. Hadi öyleyse keşfedip birlikte kanatlanalım ve en kısa zamanda Batum’a konalım. Euro – doların uçup gittiği bu günlerde ekonomik bir gezi için alternatif olabilir.

batumi-night

 

 

 

Yorumlar

Hakkımda

Ankara doğumlu bir İzmir’li. Çocukluğu İstanbul’da geçti. Gevreğe “simit” deyişi hep bu nedenden. Büyüdükçe, yeni yerler keşfettikçe yaşadığımız yerin sadece “dünya” olduğuna kanaat getirdi. Ve dünyada görmesi gereken pek çok yer olduğuna inandı.

Son Haberler

Takip Et