O spor ya yapılacak ya yapılacak !

Şimdi soruyorum kendime, spor insanı mıyım ? Hayırrrrrr diye bağırıyor iç sesim.

Ne demek spor insanı ? Sporu seven ve üşenmeyen, belli bir disiplin ile aksatmadan rutini devam ettirebilen.  Hıımmm neden yapamıyorum o halde ? E sabah erkenden işe gidiyorum, evet başka  insanlarda gidiyor ama beşte kalkıp sahile koşuya gidenler, ya da altıda spor salonuna gidip oradan işe gidenler var. Acaba küçük yaştan mı oturmadı bu kafaya ? Aslında pek çok işi aynı anda yapabilen organize biriyim…

Cumartesi günü Yalıspor’un 23 Nisan nedeniyle Bisquitte olan “ Spor ve Çocuk  başlıklı davetinde de Kişisel Antrenör ( moda deyimiyle personal training)  Oldinç Bayraktar’ın sorusuna da cevap aynıydı. Sporla aranız nasıl ?  Yapmak istiyorum ama vakit yok. İyilik koşuları için yürüyüş, koşu  seviyorum bir de yazın yüzme ve bisiklet. Ama koşuda da sürekli koşar durumda olamıyorum. İstediğim şekilde olmuyor. Kapalı mekanlarda spora gelemiyorum. Davetimiz 23 Nisan nedeniyle çocuklar ile ilgiliydi. O nedenle beni bırakalım gelelim çocuklara o halde ( Yoksa spor insanı olmama halinden mi kaçıyorum ? B aba ba aba baaa .) Aslında kitap okumada ya da örnek yapılması istediğimiz davranışın çocuğa aktarımı için nasılsa sporda da öyle. Direkt siz rol modelsiniz, çocukta o düzene alışıyor ve hayatının akışına sporu sokuyor. Örneğin dağcılık ile uğraşan arkadaşlarımızın çocuğunun babası ile birlikte çok rahat uzun mesafelerde yürüyebildiğini görüyoruz. Ya da yelkencilik ile uğraşan bir diğer arkadaşımızın oğlu yelken sporu sevdalısı olarak okul takımında ve hem kalbini hem gönlünü bu işlere vermiş durumda. Geçen sene biz de Beray için evet dans bir spordur ilkesi ile dansa yazdırdık ama çift ile yapılan latin dansları seçmemiz sanırım çok doğru olmadı. Ama sonra okulda dans dersi başladı bizde bireyseldense grup halinde tek çocuk için uygundur felsefesi ile biraz da Beray’ın sıkıya gelemeyişinden dolayı bıraktık. Öğretmenler höd- zöt yapınca, Beray öğretmenden soğuyor ve dolayısıyla etkinliğe de devam etmek istemiyor.

Oldinç anlatıyor, biz dinliyoruz

Zaten Oldinç öğretmenime sorduğum sorulardan biri de buydu.  Bu işin  okulunda nasıl bir formasyon alıyorsunuz ? Özellikle iletişim konusunda çocuk ile arada iyi bir diyolog olmayınca da çocuk zulm olarak görerek, imtina ile spor yapmaktan kaçınabiliyor.

Oldinç öğretmenim bununla ilgili okulda ( spor akademisi) psikoloji dersi gördüklerini ve elbette iletişim konusunda kendilerini sürekli geliştirdiklerini, küçük yaş ile çalışan kişilerin elbette onları yakalayabilecek iletişim yöntemleri geliştirmeleri gerektiğini söyledi. Bu arada ben okulda spor öğretmenlerinin çocuğu çok iyi gözlemleyerek yönlendirmesi gerektiğini ve en azından her çocuğun bir spor dalı ile haşır neşir olması gerektiğine inanıyorum.

Peki  çocukların küçük yaşta ( okul öncesi)  başlaması gereken ya da bizlerin tercih edebileceği spor ne diye sorduk .  Oldinç ; JİMNASTİK olduğunu söyledi. Duydunuz mu anne- babalar. Hani hep böyle araştırırız ya acaba çocuğum için küçük yaşta ne seçsem diye. İşte beklenen sorunun cevabı çok da yetkin birinden.

Peki neden? Kas ve kemik yapılarının güçlenmesi, sinir-kas koordinasyonu ve ayrıca ruhsal bedensel dinginlik için küçük yaşta en ideal sporun jimnastik olduğunu söyledi. Tüm dünyada temel spor olarak kabul edildiğinden ve esneklik, koordinasyon, çabukluk gibi özellikleri kazandıracağından bahsetti.

Sohbetimizin sonunda Oldinç İzmir için çok güzel bir oluşumu da tanıttı.  İzmirun ( İnstagramdan ekleyebilirsiniz) İzmir’de spor yapmak bilincini geliştirmek ve koşu sporunu  İzmirliler ile buluşturmak için başlattıkları bu hareket her Pazar saat 8.30’da Bostanlı Pazar yeri karşısı sahilden başlıyormuş. Sahilde bayrakları oluyormuş. Mavişehir’e doğru yarım saat – 40 dk . toplu olarak koşuyorlar. Başlayalı 3-4 hafta olmuş ama şimdiden herkes bu durumu çok sevmiş. Böylelikle İzmir için yeni bir oluşum var ne güzel, Adım Adım’ın her cumartesi başlattığı Kültürpark koşularından sonra Pazar günleri de bu koşulara katılınabilir. Kimbilir çok yakında da bir maraton organizasyonu gerçekleşir belki güzel İzmir’imde.

Darısı diğer organizasyonların başına o halde diyerek sporu hayatımızdan eksik etmediğimiz günler diliyorum. Teşekkürler Yalı Spor…

Yalıspor sosyal medya sorumlusu Gizem ile
Yalıspor sosyal medya sorumlusu Gizem ile

 

 

Yorumlar

Hakkımda

Ankara doğumlu bir İzmir’li. Çocukluğu İstanbul’da geçti. Gevreğe “simit” deyişi hep bu nedenden. Büyüdükçe, yeni yerler keşfettikçe yaşadığımız yerin sadece “dünya” olduğuna kanaat getirdi. Ve dünyada görmesi gereken pek çok yer olduğuna inandı.

Son Haberler

Takip Et