Yalnız Yol Al Ama Yalnız Kalma !

Arkadaşının arkadaşı arkadaşın oluverir birden. Ortak zevkleriniz vardır. Oturur saatlerce konuşur, gittiğiniz seyehatlerde edinmiş olduğunuz tecrübeleri broşürlerle, almış olduğunuz dipnotlarla anlatırsınız birbirinize. İşte Ece ile öyle oldu bizim. O planlı bir gezgin. Şimdilerde kadın başına her yere gidiyor. İşini şansa bırakmıyor seyahat öncesi araştırıyor, çalışıyor ama “sürprizlere de açığım” diyor. Çünkü “gezmek macera, macera da sürprizleri yaşamak demek! ” diyor. Yurtdışında 16 ülke 30 şehir ile ilgili tecrübeleri var. Ancak paylaşımları isteyene özel. Çünkü sadece facebook ve instagram hesabı var. Gezmekten vakit bulursa blog açmayı düşünüyor. Sosyal ağlarda bulunmayı sevmeyip sadece o anı yaşayıp, bir an önce yeni rotalara yol almayı tercih ediyor. Ben onunla buluşup gerek gezi tecrübelerini paylaşmak gerekse de  Çelebi Alper ile yaptığım “Couch Surfing” söyleşisini devam ettirmek istedim. Çünkü en son yanlız gittiği gezilerinde otel yerine Airbnb, Hostel ve Couch Surfing konaklama yöntemlerini denemiş. Paylaşımları çok samimi. Çok da güzel tespitleri var. Bakın bana neler anlattı.

Ben yine gezmelerdeyken...
Barcelona’yı keşfe çıkan gezgin…

*Nereden kaçtı bu gezgin ruhu içine?

91 yılında üyesi olduğum Halkdansları Derneği ile Hollanda’da yapılacak Uluslararası Halk Dansları Festivaline bir gittim, pir gittim. Rotamızda  Bulgaristan, Almanya, Macaristan, Avusturya, Belçika vardı. Ailemden uzak ilk seyahatimdi ve ülkemi yurtdışında temsil etme adına çok heyecanlıydım. Festivali organize eden komite bizleri Hollanda’lı ailelerin yanında konaklatmıştı. Ülkenin kültürünü, insanlarını tanımak açısından ilk deneyimimdi. Festivalde ayrıca birçok ülkelerden gelen katılımcılar vardı. Bu da başka ülkelerin kültürlerini tanıma adına önemli bir fırsattı.

Festival sonrasında Yurtdışı hevesim, dil eğitimi için gitmiş olduğum İngiltere’yle devam etti. İngiltere’nin Leeds şehrinde 5,5 ay bir İngiliz ailenin yanında Au-Pair olarak kaldım. Hem çocuklarla ilgilendim hem de dil eğitimim için büyük bir fırsat oldu.

Türkiye’ye döndüğümde değişik ülkelerden tanıştığım arkadaşlarla hala görüşüyordum. Hatta bazıları ziyaretime geliyorlardı. Ev adeta Couch Surfing’in İzmir Şubesi gibiydi!

Sonrasında gezi serüvenim turlarla gittiğim 2002‘de İtalya (Bologna, Venedik, Floransa, Roma) ve 2013’te Balkanlar Saraybosna( Monstar), Hırvatistan( Dubrovnik, Split, Zadar, Zagrep) ve Sırbistan ( Belgrad)  seyahatleriyle devam etti. Bu seyahatlere giderken hiçbir şekilde ekstra tur almaksızın tüm rotaları kendim araştırıp nerelere gidilir, nerelerde yemek yenir, nereleri keşfetmek gerekir diyerek yollara çıktım. Her ülke her seyahat yeni bir keşifti benim için. Her detayı kendim organize edince gezmekten daha çok zevk aldığımı fark ettim.

Yaşasın müzik !
Valencia’da Meksikalılarla arivaaaaa marivaaaaa !

*Tek başına seyahate ne zaman başladın? En son seyahatinde ilk kez Couch Surfing ve Hostelları denedin. Nasıl bir süreçti?

Aslında en büyük hayalim sayesinde başladı. Gezmek kadar müzik, sanat ve tarih de benim için bir tutku. 2013 yılının Mart ayında, hayranı olduğum Eros Ramazzotti konseri için bir kez daha İtalya yollarına düştüm. Uçuşum Roma’ya olunca trenle Napoli’ye geçip 3 gün bir arkadaşımın yanında kaldım. Dönüş uçuşum tekrar Roma’dan olduğu için son gün Roma’da konakladım. Roma’da daha evvel gitmiş olduğum ve defalarca gidebileceğim yerleri büyüleyici atmosfere kaptırıp hızlandırılmış şehir turu şeklinde tamamladım.  Bu seyahatim hem arkadaşımı görmek hem Eros Ramazzotti konserini izlemek hem de en sevdiğim ülkelerden biri olan İtalya’yı tekrar ziyaret etmek ve en önemlisi tek başına seyahat etmek adına harikaydı. O sene hazır vize var, seyahatlerimi de artık kendim organize ediyorum derken; bir arkadaşımla Rodos’a gittik bu gezi atalarımın da zamanında yaşadığı Yunan kültürünü öğrenmek adına bir ilkti.

2014 yılında 8 günlüğüne çıktığım ilk yalnız yolculuğumda Barcelona ve Valencia’ya gittim. Barcelona’da Airbnb ile bir İspanyol bayanın yanında kaldım. O ülkenin kültürünü öğrenmek rahat ve uygun bütçe ile konaklama adına Airbnb çok güzel bir sistem. Airbnb gibi ayrıca 9flat ve Housetrip adında konaklama siteleri de var. Airbnb‘de profilinizi oluşturup kalmak istediğiniz yere mesaj atıp, eğer ev sahibi kabul ederse konaklıyorsunuz. Valencia’da ise Türk, İtalyan ve Fransız Erasmus öğrencileriyle aynı evde kaldım ki bana İngiltere’de öğrencilikte yaşadığım hatıraları anımsatmak adına güzel bir deneyimdi.

2015 yılında da Mayıs ayında gerçekleştirdiğim Viyana, Bratislava, Prag seyahatimde, o zamana kadar neden denemedim, geç kalmışım diye düşündüğüm konaklama şekli olan Couch Surfing’i denemiş oldum.

Couch Surfing in  Airbnb’den farkı, konaklamaya hiç ücret vermeyişiniz. Referanslarla ve iyi hazırlanmış profiller ışığında ev sahibinin evinde ücretsiz konaklıyabiliyorsunuz. Bu arada benim ilk tecrübem olacağı için referansım yoktu. Ben de Airbnb’de kaldığım İspanyol bayanın referansını mesajlara ekledim. Daha evvel yabancı arkadaşlarımla çekildiğim fotoğraflar, iyi hazırlanmış profilim ve ev sahibiyle güzel gelişen mesajlaşmalarımız kabul edilmeme sebep oldu. Ayrıca Couch Surfing’de ille de siz konakladığınızda sizinde konaklatmanız zorunluluğu yok, profilinizi ona göre hazırlamak sizin elinizde.

Viyana’da kalmış olduğum ilk Couch Surfing tecrübem Marianne’nın eviydi. Beni tarif ettiği metro durağından aldı. Gerek evinde gerekse de şehrini tanıtmak adına gösterdiği misafirverliği müthişti.

Marianne ile Erovizyon şarkı yarışmasında
Marianne ile Viyana’da Eurovision şarkı yarışmasını izlerken

Bu konuda ciddi şanslıydım. İngiltere dönüşünde yabancı arkadaşlarıma göstermiş olduğum misafirperverliğin adeta hediyesi gibiydi. Marianne ‘nın misafirperverliğinin yanında aldığım hediyeler ve yapmış olduğum Türk yemeği onun da hoşuna gitti. Bu arada Viyana seyahatimde yaşadığım diğer bir sürpriz olay, Marianne‘in benden evvel ağırladığı Alman Matthias’ın Viyana Film Festivali için gelmesi ve bu sayede hem Eurovision Şarkı Yarışmasını birlikte izlememiz hem de Viyana’da bana rehberlik yapması çok güzel denk gelmişti. Prag’ta gene Couch Surfing ie Eva‘da 2 gün konakladım. Birlikte gezdik, gezi tecrübelerimizi paylaştık.

Eva ile Prag sokaklarını keşfetmece
Eva ile Prag sokaklarını keşfetmece

Prag’ta son gün, müthiş masal tadında huzuru, sakinliği hissettiren Unesco tarafından da koruma altına alınan kasaba olan Ceskykrumlov’da hostel’de kaldım. Ceskykrumlov ‘da oda arkadaşım 60 yaşındaki Amerika’lı Vicky’di. İlk hostel deneyimim için elliye

FILE000 (402)
Ceskykrumlov’da ilk hostel arkadaşım Vicky ile
Cesy Krumlov'da Uzakdoğulu arkadaşlarla
Ceskykrumlov’da Uzakdoğulu arkadaşlarla

yakın ülkeye seyahat etmiş biriyle aynı odayı paylaşmak çok güzel oldu. Son gün Prag’ta da kaldığım hostel’ın da evden farkı yoktu. Oda arkadaşlarım bu sefer Thailandlı ve Fransızdı. Bu seyahetim diğer seyahatlerim gibi pek çok anıdan ibaretti.

2015 yılının son rotası da Unesco tarafından koruma altına alınan  ve bu kez arkadaşlarımıda organize ettiğim Ukrayna’da Lviv şehri oldu. Bu seyahatimizde Couch Surfing aracılığıyla sanki daha evvel tanışmış gibi gerek misafirperverliği ile gerekse de şehri tanıtımıyla Kırım asıllı Meryem’i tanımamız bu seyahatimizi mükemmel hissetmemize yol açtı. Bizi havalimanından karşılayıp bırakmasından tutun çok samimi ve içten misafirliği anlatılmaz yaşanır şeklinde süperdi.

Couchsurfing'den Kırımlı arkadaşımız Meryem ekibimize renk verdi
Couch Surfing’den Ukrayna Lviv’de tanıştığım Kırımlı arkadaşımız Meryem ekibimize renk verdi

Couch Surfing ve Hostel birçok dünya insanlarıyla tanışmak yeni arkadaşlıklar edinmek, değişik kültürleri öğrenmek ve gezi maliyetini düşürmek açısından iyi bir konaklama şekli. Tüm gezginlere tavsiye ederim.

Bratislava 2015
Bratislava 2015

 

 

*Bu arada kapalı alan korkundan dolayı başta Uçağa binmekte zorlandığını ama bir şekilde onu da yendiğini bahsediyorsun…

Evet, bu konuda kendimi telkin ettim. Ben bir gezginim ve gezdikçe de bu korkumu yendim. Çünkü gezme bana göre bir hayat felsefesi ve ruhumun ilacı.

*Gittiğin yerlerde mutlaka yaparım dediğin bir şey?

Mutlaka ücretsiz yürüyüş gezilerine çıkarım. “Free walking tour” larda gidilmesi gereken tarihi ve önemli bölgeleri lokal rehberler eşliğinde gezebilirsiniz. Ayrıca diğer ülke insanlarıyla da tanışma fırsatınız oluyor. Mesela tur sonrası Uzak doğulu arkadaşlarla Valencia’da Paellayı (İspanyolların ünlü yemeği) sohbet eşliğinde yemiştim. Buluşmalar şehir meydanlarında ya da merkezi yerlerde yapılıyor. Barcelona’da gitmeden internet üzerinde araştırmıştım ama Valencia ve Prag’da önceden araştırmadan tura katılmıştım. Dediğim gibi zaten şehir merkezlerinde gruplar halinde bir toplaşma ve “free walking tour” yazan bir t-shirt, şapka ibare gördünüz mü bilin ki o grup bu grup.

*Sen yanında Türkiye’yi tanıtan bir şey ya da hediye götürüyor musun?

Elbette. Nazar boncuğu, Türk kahvesi, lokum gibi bizi simgeleyen hediyeler alıyorum.

*Gezerken yemek işini nasıl çözüyorsun?

Mutlaka yerel lezzetleri denerim. Daha evvel tecrübe edinilmiş gezi bloglarını araştırırım.

*Bir sonraki rotan neresi? Ve konaklama işini nasıl çözdün?

Balkanlarda daha evvel gitmiş olduğum rotalar harici Karadağ, Arnavutluk ve Makedonya’ya gidip Balkan’lar rotasını tamamlamak.

*Bugüne değin nerelere gittin? Ve en büyük hayalin nereye gitmek Ece’cim? Önce Avrupa’yı tamamlayacaksın sanırım.

Bulgaristan, Almanya , Macaristan , Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Belçika, İngiltere, İtalya, İspanya, Slovakya , Bosna Hersek , Sırbistan Hırvatistan , Yunanistan ve Ukrayna’ya  gittim.

En büyük hayalim bir yer değil birçok yer. Çünkü keşfedilmeyi bekleyen çok yer var .

Gezi rotamda, Akdeniz ülkeleri tercih ederim siestalı fiestalı. Onda da Karşıyaka’da doğmam, Ege’nin sıcak, misafirperver ve konuşkan insanlarına alışık olmam etken oluyor.

Gelecek planımda İspanya’nın Endülüs bölgesi (Granada, Cordoba, Sevilla) , Portekiz, Güney Fransa Cote d’azur bölgesi var. Uzak uçuşa cesaret edebilirsem latin kültürüne olan hayranlığım nedeniyle; Küba var.

Teşekkürler Ece, yolun açık olsun…

Yorumlar

Hakkımda

Ankara doğumlu bir İzmir’li. Çocukluğu İstanbul’da geçti. Gevreğe “simit” deyişi hep bu nedenden. Büyüdükçe, yeni yerler keşfettikçe yaşadığımız yerin sadece “dünya” olduğuna kanaat getirdi. Ve dünyada görmesi gereken pek çok yer olduğuna inandı.

Son Haberler

Takip Et